Arama sonuçlarınız

Covid-19 Döneminde Emlak Tercihleri Ne Kadar Etkilendi?

Tarih: 15 Ocak 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
Bahçeli ve müstakil evlere olan talep artışı bir hayli dikkat çekici.
Bahçeli ve müstakil evlere olan talep artışı bir hayli dikkat çekici.

2020 senesinin tamamında tüm dünyayı ele geçiren Covid-19, hayatın her alanında insan tercihlerini etkiledi. Özellikle evde kaldığımız bu dönemde etkilenen en temel sektörlerden biri de şüphesiz ki emlak sektörüydü.  

Pandemi sebebiyle evlere kapandığımız bu dönemde insanlar ilk önce evlerindeki ufak eşyalardan başlayarak bir değişime gittiler. Fakat sürenin uzaması ile birlikte ev tercihlerinde de değişikliğe gitmek istediler. Covid-19 ile beraber izolasyon ihtiyacının artması ile bazı insanlar şehir merkezlerinde olan residanslara karşı olan ilgileri kaybetmeye başladılar. Bahçeli en azından balkonlu evlere yönelik tercihlerin arttığı söylenebilir. Balkonsuz müstakil apartman dairelerindense bahçeli ve oturma alanı olan sitelere karşı da talep artışı gözleniyor. Artık site içinde bulunan yürüyüş parkurları bile insanların tercihlerini yaparken dikkat ettiği önemli bir faktör haline geldi. 

Özellikle müstakil evlere karşı oluşan talep ise geçmiş yıllara kıyaslandığında oldukça fazla. Talep artışının en temel sebebi ise müstakil evlerin bulunduğu lokalizasyon. Genellikle şehir dışında bulunan müstakil evler insanların sosyal mesafeyi hayatlarının her alanında uygulamasını sağlarken hem de insanları şehrin içindeki kaostan uzak tutuyor. 

Müstakil Evlerde Öne Çıkan Detaylar

Müstakil ev covid-19
Müstakil evler yeşillik ile bir arada olmak isteyenler için harika bir alternatif.

Müstakil evlere karşı artan talebin bir diğer nedeni ise doğa ile iç içe olma özlemi. Evlere kapandığımız bu süreç doğaya duyduğumuz özlemi fazlası ile arttırdı. Hem de müstakil evlerin bahçelerinde meyve ve sebze yetiştirme olanağı insanlara eskisinden daha cazip gelmeye başladı. Bu salgın beslenmenin önemini bir kere daha yüzümüze vurdu denebilir. Dışarıdan alınan her ürünü dezenfekte ederek eve aldığımız bu dönemde insanlara kendi bahçelerinden hem sağlıklı hem de güvenli bir şekilde ürün yeme imkânı sunması da müstakil evlerin en önemli artılarından biri oldu. 

İş hayatının da bu süre içinde durması yüzünden bir sürü sektör home-office çalışma modelini benimsedi. Ev içinde aynı anda iki üç kişinin çalışması hayatı oldukça zorlayan bir durum oldu. İnsanlar artık fazladan bir odaya daha ihtiyaç duyduğunu fark etti. Çalışma odası eskiden bir lüks sayılabilecekken şu anda ise en temel ihtiyaç haline dönüştü. İş hayatının da eve taşımasıyla birlikte bireysel alanlar da oldukça kısıtlandı. Ekstra oda sayısının artması ile evdeki konfor alanın da artacağı bariz bir gerçek. Bu yüzden de oda sayısı fazla olan evlere yönelik bir talep artışı söz konusu diyebiliriz. 

Covid-19 ile birlikte şehir içindeki balkonsuz, küçük, residanslara tercihlerinin yerini şehir dışında, bahçeli, müstakil evlere bıraktığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda bazı kişiler ilgilerini büyük evlere çevirse de şehir merkezide yaşamanın avantajlarından vazgeçmek istemeyen bir grup insan da residanslara tercih etmeye devam etmektedir. Şehir merkezinde olmasının yanı sıra oldukça fazla olanak sağlaması da insanların vazgeçememesinde oldukça önemli bir sebep.

Türkiye’nin ilk dijital gayrimenkul şirketi Emlaksat, evinizi hızlı ve güvenilir satmanın yanında emlak alanında merak ettikleriniz için sizlere eşsiz bir blog sayfası sunuyor. Emlaksat blog içerisindeki yazılara göz atabilir, daha fazlası için iletişim bilgilerini takip edebilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link