Arama sonuçlarınız

Veraset İlamı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tarih: 8 Ocak 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
Veraset ilamı hakkında bilmeniz gerekenler. Nedir?
Veraset İlamı gayrimenkul hukukunun yapı taşlarından biridir.

Birçoğumuzun merak ettiği veraset ilamı hakkında bilinmesi gerekenleri merceğimiz altına alıyoruz. Gayrimenkul hukukunun dinamikleri arasında yer alan veraset ilamı, kısaca kişinin yaşam süreci boyunca edindiği mal varlığının kendinden sonra gelen nesline aktarılması olarak tanımlanabilir. Böylelikle de kişi yaşamını kaybettikten sonra miras hukuku aracılığıyla yasal mirasçılarına mal varlığı intikal eder. Bu belgenin önemini bu aktarım sırasında görüyoruz. Mirasçılar bu aracıyı çıkararak hangi oranlarda mirastan pay hakkına sahip olduklarını öğrenirler.

Veraset İlamı Nasıl Çıkarılır?

Öncelikle bilinmesi gereken, noter ya da mahkeme kararıyla mirasçı olduklarının resmi olarak tanımlanmasını sağlayan belgenin çıkarılması için birkaç yolu izlemek mümkün. Bu yollardan biri sulh hukuk mahkemesiyle çıkarılmasıdır. Dilekçe aracılığıyla başvurularak yaşamını kaybeden kişinin son ikametgah adresinde bulunan sulh hukuk mahkemesinin tahkikatı sonucunda edinilebilir.

Diğer bir yol ise noterde çıkarılmasıdır. Noter aracılığıyla ilamın çıkarılması için kimlik numarasının yer aldığı vatandaşlık kartı veya vekil aracılığıyla başvuru gerçekleştiriliyorsa da vekaletname örneği yeterlidir. Noterden çıkarılacak mirasçılık belgesi hakkında altı çizilmesi gereken öncül miras bırakan kişiyle soy bağının bulunması gerekmektedir veya yasal olarak mirasçı olması gerekmektedir.

İlginizi çekebilir:

Son olarak izlenebilir yollardan biri de, 2018 yılında uygulamaya alınan e-devlet. E-Devlet aracılığıyla 1990 yılı sonrasında yaşamını kaybeden kişilerin T.C. kimlik numarası girilerek mirasçılık belgesi alınabilir.

Ne Zaman Çıkarılır?

Veraset İlamı eşitlikçiliği ve pay dağılımını korur.
Veraset İlamı eşitlikçiliği ve pay dağılımını korur.

Diğer bilinmesi gereken öncülse, veraset ilamının ne zaman çıkarılması gerektiğidir. Veraset ilamının çıkarılması için belirtilmiş bir süre dilimi yoktur. Ancak belirtmemiz gerek ki, veraset ve intikal vergisi kapsamında edinilen malların ilamının alınarak beyanname verilmesi zorunluluğu vardır. Atanmış mirasçıların hak sahipliğinin var olduğu öğrenildikten sonra 1 ay içerisinde herhangi bir itirazda bulunulmama durumunda mal aktarımının gerçekleceği mirasçılar kesinleşir.

Veraset ilamı pay oranlarını belirlemede ve aktarım sırasında eşitsizlikleri önlemede önemli bir aracıdır. Diğer bir tanımla ise miras hukukunu inşa etmeye başlayan ham maddedir. İleride oluşabilecek vergi sorunlarına karşı da bir çözüm niteliği sunan, hukuk sistemi içerisinde dengeyi korumada önemli bir aracıdır.

Alanında öncü gayrimenkul teknolojileri şirketi Emlaksat ile evinizi hızlı ve güvenilir bir şekilde üstelik düşük hizmet bedeli ile satabileceğinizi biliyor muydunuz? Şimdi sizler de iletişim bilgilerini takip ederek bize ulaşabilir, Emlaksat’ın sınırsız ayrıcalıklarından faydalanmaya hemen başlayabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link