Arama sonuçlarınız

İstanbul’dan Konut Alan Yabancı Ülke Vatandaşları

Tarih: 19 Ocak 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
İstanbul'dan konut alan yabancı sayısı
İstanbul, bu sene de yabancı yatırımcıların bir numaralı tercihi oldu.

2020 yılı dünya için oldukça zorlu geçen bir sene oldu. Dünyanın her ülkesini ve neredeyse her sektörü derinden etkileyen Covid-19 salgını, elbette ki emlak sektörünü de etkiledi. Fakat bu salgın bile yabancı yatırımcıların Türkiye’deki emlak pazarına olan ilgisini kaybettirmedi.

Bu ilginin azalmamasının temel sebeplerinden biri de Türkiye’nin salgını yönetim başarısıdır. Diğer ülkelere kıyasla çok daha az can kaybı yaşanması ve sağlık sisteminin kitlenmemesi sebebiyle yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan güveni artmış ve yatırımlarını Türkiye’de yapma isteğini sağlamıştır.

Türkiye’de yabancılara satılan konut listesine bakıldığında ise listenin başını 7189 konut ile İran, 6674 konut ile Irak ve 3078 konut ile de Rusya Federasyonu çekiyor. Listenin sonlarına doğru ise 543 konut ile İsveç, 623 konut ile Amerika Birleşik Devletleri ve 629 konut ile Libya bulunmaktadır. Fakat bu ülkelerin yanı sıra Almanya, Ukrayna, Çin, Mısır, Birleşik Krallık gibi farklı ülke vatandaşları da Türkiye’den konut almıştır. Aşağıdaki grafikten de detaylı bir şekilde ülke dağılımı görebilirsiniz. 

yabancılara Türkiye'den satılan konut dağılımı
TÜİK verilerine göre, yabancılara Türkiye’den satılan konut dağılımı detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

İstanbul’dan konut alan yabancı sayısı neden fazla?

İstanbul'dan konut alan yabancı sayısı Boğaz nedeniyle bir hayli fazla
İstanbul Boğazı İstanbul’dan ev alanların tercih ettiği detaylardan biridir.

Türkiye denilince akla gelen ilk şehir olan İstanbul hem turizm açısından hem de yatırım açısından her zaman bir cazibe merkezi olmuştur. Yabancılar tarafından alınan konutların büyük bir çoğunluğu İstanbul’dadır. 

İstanbul’dan konut alan yabancı sayısının diğer illere göre fazla olmasının en önemli sebeplerden bir tanesi ise boğaz manzarasıdır. Bu sebeple eskiden ilk tercihlerini Avrupa Yakası’ndan yana kullanan yatırımcılar, Anadolu Yakası’nın imkanlarının artması ile tercihlerini Anadolu Yakasın’a kaydırmaya başladılar. Bu yüzden Kadıköy, Kalamış ve Bağdat Caddesi olarak bilinen bölgeye talep artışı geçtiğimiz senelere göre oldukça fazla oldu diyebiliriz. 

Özellikle Sabiha Gökçen Havalimanı’nın büyümesi, Kalamış Yat Limanı ve Marmaray Projesi ile hem ulaşım imkanlarının artması hem de yeni projeler aracılığıyla gelişmesiyle birlikte Anadolu Yakasının yabancılar tarafından bilinirliği oldukça arttı. Bu bilinirlik elbette ki talebi de peşinden getirdi. 

Avrupa Yakası’nın oldukça kalabalıklaşması da yabancı yatırımcıları Anadolu Yakası’na yönelmeleri için bir sebep olmuştur. Anadolu Yakası nispeten daha rahat ve sakin olması sebebi ile yabancı yatırımcılar Anadolu Yakası’nı tercih etmeye başlamışlardır. 

Anadolu Yakası’nın en güzel yerlerinden biri olan Kalamış ve Kadıköy hem yerli hem de yabancı yatırımcıların ilgisini artarak çekmeye devam etmektedir. Oldukça köklü bir yerleşim yeri olan Kadıköy, bunun yanında gelişen imkanları ile birlikte daha da cazip hale gelmeye devam edeceğini şimdiden belli ediyor. Ulaşımın oldukça rahat olduğu bu bölge manzarasıyla da yabancı yatırımcının ilgisini çekmeye devam ediyor. 

Covid-19 pandemisinin bitimi ile emlak sektörüne olan ilgide artış olacağı kaçınılmaz bir gerçek. Pandemi ve diğer olumsuzluklara rağmen 2020 senesini de rekorla kapatmış olan emlak sektörü, 2021 senesini daha olumlu haberlerle kapayacağının sinyallerini şimdiden veriyor.

Emlaksat, evinizi satmanın hızlı, kolay ve güvenilir yolu. İletişim bilgileri üzerinden uzman ekibimize ulaşabilir, hemen kazanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca şimdi sizler de Kadıköy’de bulunan birbirinden değerli konut projelerini incelemek için Kadıköy konut projeleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link