Arama sonuçlarınız

Emlak Fotoğrafı Nasıl Çekilmeli?

Tarih: 6 Ocak 2022
Son güncelleme: 22 Nisan 2022

Doğru emlak fotoğrafı, gayrimenkulün satışı için en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Alıcı gayrimenkulü ilk defa fotoğraf üzerinden görüp, o fotoğraf doğrultusunda inceleyip incelememe kararı almaktadır. Amerika’da yapılmış olan bir araştırmaya göre gayrimenkul ilanlarına bakanlar zamanlarının %60’ını fotoğraflara bakarak geçiriyorlar. Ayrıca, fotoğraflar sayesinde gayrimenkulün satışı %32 daha hızlı gerçekleşiyor.

Kaliteli ve doğru fotoğraf, evinizin satılması için kilit nokta oluşturmaktadır. Peki doğru emlak fotoğrafı nasıl çekilmeli?

emlak fotoğrafı
 • Doğru makine ve lens seçimi

Fotoğraflayacağınız alanın özelliklerine göre makine ve lens seçimi yapılması gerekmektedir. Geniş açılı lensler alanın daha büyük kısmını kareye aldığı için emlak fotoğrafları için önem arz etmektedir. Özellikle iç mekan çekimlerinde kaliteli bir makinenin önemi ortaya çıkmaktadır. Işığı istediğiniz gibi ayarlayabilmeniz, istediğiniz genişliği fotoğrafa yansıtabilmeniz ve daha kaliteli bir sonuç elde etmeniz için profesyonel bir kamera önerilmektedir. Ancak, cep telefonu ile de güzel fotoğraflar yakalamak imkansız değil.

 • Temizlik

Evin temiz ve düzenli olması oldukça önemli. Fotoğraf çekiminden önce evin güzelce temizlendiğinden ve gereksiz eşyaların toplandığından emin olun. Dağınık bir ev negatif bir imaj çizecektir. Evin önceki sahiplerinin eşyalarını fotoğraflamamaya özen gösterin, bu durum evin başka birinin alanı olduğunu hissettirecektir. Temiz ve düzenli bir görüntü her zaman daha çekicidir.

emlak fotoğrafı
 • Işık

İyi bir aydınlatmaya sahip olmayan emlak fotoğrafının iyi olması beklenemez. Fotoğraf çekimi için mümkünse ışığın yoğun olmadığı saatleri seçin. Akşam saatleri, sabahın erken saatleri ve bulutlu günler ışık dengesi açısından tercih edilmesi uygun olan zamanlardır. Kapalı mekanlarda ışık dengesini sağlamak için ışığın eşit dağılması oldukça önemlidir. Karanlık bölgelerin aydınlatılması, evin bütün ışıklarının açılması, ekstra aydınlatma kullanımı ve büyük pencereli odaların daha çok çekilmesi iyi bir aydınlatma sağlanması için faydalıdır.

emlak fotoğrafı
emlak fotoğrafı
 • Açı

Farklı açılardan çekimler yaparak en doğru açının hangisi olduğunu keşfedin. Doğru açı, mekanın özelliklerini vurgular. Evin güzel yönlerini vurgulamak için doğru açıyla çektiğinizden emin olun. Birçok fotoğraf çekerek en son aralarından seçin. İlk bakışta tahmin etmediğiniz açılar çok daha güzel sonuçlar doğurabilir. Fotoğraf çekimine zaman harcamaktan çekinmeyin, doğru fotoğraflar evin satışını hızlandıracaktır.

 • Yansıtıcı yüzeyler

Yansıtıcı yüzeyler dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardandır. Fotoğrafı çekenin bu yüzeylerde gözükmemesi oldukça önemlidir. Fotoğrafçının gözüktüğü kareler, kalitenin düşük olduğu ve negatif bir etki yapan fotoğraflardır. Özellikle flaşlı çekimlerde yansıtıcı yüzeyler ışığı da yansıtarak fotoğrafı bozabilir. Ayna ve cam gibi yansıtıcı yüzeyin bulunduğu bir alanı fotoğraflarken bıkmadan doğru fotoğraf için çaba göstermek gerekmektedir.

emlak fotoğrafı
 • Yatay çekim

Yatay fotoğraflar daha pozitif bir etki yaratır. İnsanların görüş biçimine uygun olduğu için, kameralar yatay fotoğraflar. Fotoğrafı çekilecek nesne geniş ise yatay çekilir. Emlak fotoğrafları da bu sebeple yatay çekilmelidir. Yatay fotoğraf, alanı daha geniş ve ferah gösterir. Doğru bir emlak fotoğrafının alanı geniş göstermesi gerektiği için yatay çekilmelidir. Emlak fotoğrafı çekiminde yapılan en büyük hatalardan biri dik fotoğraf çekimidir. Evin daha ilgi çekici gözükmesi ve ilan sitelerinde küçük gözükmemesi için yatay fotoğraf çekimi önemlidir.  

emlak fotoğrafı
 • Aşağıdan çekim

Alıcıların emlak fotoğraflarında en çok dikkat ettikleri noktalardan biri, yaşayacakları alanın genişliği ve ferahlığı. Alan derinliğini fotoğrafta gösterebilmek bu yüzden çok önemli. El hizasından çekilen bir fotoğraf ile yere yaklaştıkça çıkacak olan görüntü oldukça farklıdır. Alanı daha geniş göstermek için aşağıdan çekim yapılması önerilmektedir. Mekanın özelliklerine göre doğru açıyı bulmak fazlasıyla önemlidir.

 • Geniş açı

Geniş açılı objektifler, daha fazla alanı resme aktarır. Bu sayede mekanın daha geniş gözükmesini sağlar. Mekanın özelliklerine uygun bir objektif kullanımı önem verilmesi gereken bir noktadır.

emlak fotoğrafı
 • Fotoğraf kalitesi

Bulanık ve kaymış fotoğraflar negatif bir etki yapmaktadır. Elinizdeki ekipmanla sağlayabileceğiniz en net ve kaliteli fotoğrafı yakalamaya çalışın. Telefonla da doğru fotoğrafı yakalamak mümkün. Eğer cep telefonunuz ile fotoğraflayacaksanız, telefonunuzun kamerasının en az 2 megapiksel çözünürlük sunduğundan emin olun. İlk çektiğiniz fotoğraf kaliteli olmayabilir. Çıkan sonuç içinize sinene kadar yılmadan denemeye devam edin.

 • Tripod

Fotoğrafın daha net çıkması ve titremelerin engellenmesi açısından tripod kullanımı önerilmektedir. Tripod kullanımı, hayati olmamakla birlikte pozitif etkileri olan bir noktadır.

emlak fotoğrafı
 • Vurucu özellik

Emlak fotoğrafı çekerken evin vurucu özelliklerini fotoğrafladığınızdan emin olun. Havuzu, şöminesi, bahçesi veya güzel bir manzarası varsa bu özelliklerinin fotoğraflarda gözüktüğünü teyit edin. Evin içi kadar dışının da önemli olduğunu unutmayın.

emlak fotoğrafı
 • Kapak resmi

Evin vurucu özelliklerinin gösterildiği bir fotoğrafın kapak resmi olarak seçilmesi lazımdır. En çok ilgi çekecek, evin en güzel kısmı olan yerin kaliteli fotoğraflanması gerekmektedir. Kapak fotoğrafı, alıcıların ilk karşılaşacağı fotoğraf olduğu için dikkatlerini çekmesi açısından en önemli fotoğrafınızdır. En uygun fotoğrafı kapak resmi olarak seçmek oldukça önemlidir.

Doğru emlak fotoğrafı çekiminden arsa payının ne olduğuna varıncaya kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

Ayrıca haftanın her günü 08503079363 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilir, sitemiz üzerinden Whatsapp mesajı bırakabilir ya da bilgi@emlaksat.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Dilerseniz de sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde, biz sizi arayabiliriz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link