Arama sonuçlarınız

Kiracılar Evlerinde Evcil Hayvan Barındırabilir Mi?

Tarih: 12 Ocak 2022
Son güncelleme: 21 Mayıs 2023

Kiracıların evcil hayvan barındırma hakkı olup olmadığı hem ev sahiplerinin hem de kiracıların oldukça merak ettiği bir konudur. Birçoğumuzun can dostu olan evcil hayvanların apartmanlarda beslenmesi hakkında birçok farklı düşünce mevcuttur. Peki kiracılar evlerinde evcil hayvanlarını barındırabilir mi?

Kiracılar evlerinde evcil hayvan barındırabilir mi?

Bir kiracının evde evcil hayvan besleyebilmesi için dikkat etmesi gereken nokta kira sözleşmesi veya yönetim planında bu konu hakkında bir madde olup olmadığıdır. Kira sözleşmeleri genel olarak “genel koşullar” ve “özel koşullar” isimli iki bölümden oluşmaktadır. Tipik bir sözleşme olan kira sözleşmesi, borçlar kanunundaki maddelere göre hazırlanır. Çoğu kira sözleşmesinde benzer maddeler bulunmaktadır.

Özel koşullar bölümü, ev sahibi ve kiracı arasındaki anlaşmayı göstermektedir. Standardın dışında anlaşılmış olan bütün konular bu bölümde yer almaktadır. Evcil hayvan maddesi de buraya konulabilmektedir. Eğer ev sahibi evinde evcil hayvan beslenmesini istemiyorsa ve kiracı ile bu konu hakkında anlaşmışlarsa, özel koşullar bölümünde evde evcil hayvan beslenemeyeceğine dair bir madde koyabilir.

Evcil hayvan beslenmesini sadece kira sözleşmesi engellemez. Yönetim planında da evcil hayvan beslenmesini yasaklayan bir madde bulunabilir. Yönetim planı, bir apartmanın kat mülkiyetinin kurulması sırasında oluşturulur. Bu oluşturulan yönetim planında yönetim ile ilgili konuların yanı sıra, apartman sakinlerinin uyması gereken kurallar belirtilir. Eğer yönetim planında evcil hayvan beslemeyi yasaklayan bir madde bulunuyorsa bu durumda o apartmanda evcil hayvan beslemek mümkün değildir.

Kiracılar evlerinde evcil hayvan barındırabilir mi?

Yönetim planında evcil hayvan beslemeye dair bir yasak olmasına rağmen besleniyorsa ne yapılabilir?

Yönetim planında evcil hayvan yasağı olan bir apartmanda evcil hayvan besleniyorsa, kiracıya 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’na aykırılık sebebiyle tahliye davası açılabilir. Yönetim planında binada hayvan beslenmesi hakkında herhangi bir madde yoksa, apartmandakilerin kurul kararıyla hayvan veya kiracı için tahliye isteme hakkı bulunmamaktadır.

Hangi durumlarda apartman sakinlerinin şikayet hakkı bulunur?

Yönetim planında evcil hayvan yasağı olmayan bir apartmanda tehlikeli bir hayvan besleniyor ve bu hayvan apartman sakinleri için tehlike oluşturuyorsa bina sakinlerinin şikayet hakkı bulunmaktadır. Binada beslenen hayvan çok gürültü yapıyor ve diğer bina sakinlerini rahatsız ediyorsa da şikayet edilebilir. Hayvan büyük diye herhangi bir şikayette bulunulamaz.

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 18.maddesi apartman sakinlerinin birbirini rahatsız etmemesi, birbirinin hakkını çiğnememesi ve yönetim planına uyması gerektiğini belirtmektedir. Evcil hayvan çok gürültü yaptığı taktirde apartman sakinleri bu maddeye dayanarak şikayette bulunabilirler. Dava açılmadan, sadece apartman sakinlerinin imzası toplanarak evcil hayvanın tahliye edilmesi istenemez.

Mahkeme kararı bulunmadan herhangi bir yetkili veya zabıta evcil hayvanı evden çıkarma yetkisine sahip değildir. Herhangi bir yargı kararı olmaksızın, yönetim kurulu ve/veya genel kurul kararı ile de evcil hayvanın tahliyesi mümkün değildir.

Kiracılar evlerinde evcil hayvan barındırabilir mi?

Eğer bir kiracının evcil hayvan sahiplenmesinden sonra kat maliklerinin şikayet ve talebi üzerine apartman yönetimi evcil hayvan beslenemez şeklinde bir karar aldıysa, bu sahiplenmiş olan kişiyi bağlamaz. Bu kararın alınmasından önce evcil hayvan besleyen kişiler bu karardan etkilenmemektedir. Alınan karardan, karar alındıktan sonra binaya yeni taşınan kişiler etkilenecektir.

Eğer bir evcil hayvanınız varsa veya sahiplenmeyi düşünüyorsanız, binada bunu engelleyen bir yasağın olup olmadığı ev kiralama sürecinde ev sahibine sormanız gereken soruların başında gelmektedir. Kira sözleşmesi maddeleri dikkatle okunmalı ve mümkünse yönetim planı incelenmelidir. Kira sözleşmesi ve yönetim planında aksi belirtilmediği sürece gönül rahatlığıyla evinizde evcil hayvan besleyebilirsiniz. Diğer apartman sakinlerini rahatsız etmemeye ve evcil hayvanınızın ihtiyaçlarını zamanında gidermeye özen gösterdiğiniz sürece muhtemelen bir problem çıkmayacaktır.

Kiracıların evde evcil hayvan besleyip besleyemeyeceğinden mahalle rehberine varıncaya kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link