Arama sonuçlarınız

Erenköy Mahallesi

Tarih: 3 Ocak 2022
Son güncelleme: 2 Şubat 2022

Kadıköy’ün 21 mahallesinden biri olan Erenköy’ün batısında Göztepe, kuzeyinde Sahrayıcedit ve 19 Mayıs, güneyinde Suadiye ve Caddebostan bulunmaktadır. Erenköy, cumhuriyetin ilk zamanlarında zengin ve nüfuzlu kesimin oturduğu sayfiye yeri kimliğine sahiptir.

Konut ve kişi açısından yüksek yoğunluğa sahip Erenköy Mahallesi, huzurlu ve sakin bir semttir. Mahalle, kamuya ait eğitim kurumlarından başka çok sayıda tesise sahip değildir. Ethem Efendi Caddesi hattı, hizmet ve ticaret alanlarının yoğun olduğu bir hattır.

Erenköy mahallesi

Demografik yapı

Mahalledeki cinsiyet dağılımı %56,2 kadın ve %43,8 erkek olarak kayıtlara geçmiştir. Nüfusun çoğunluğunu, %29,7 oranıyla 25-44 yaş aralığı oluşturmaktadır. Bu aralığı %28 ile ileri yaş grubu takip etmektedir. Konut sayısının iş yeri sayısını bir hayli geçtiği mahallede 18.549 konut ve 1.181 iş yeri yer almaktadır. Mahalle, kişi yoğunluğu olarak Kadıköy’ün genlinden oldukça yoğundur. Hektar başına düşen kişi sayısı Erenköy’de 243 olup Kadıköy’ün genelinde bu sayı 180 olmaktadır.

En kalabalık mahallelerden biri olan Erenköy’ün kişi başına düşen yeşil alan oranı Kadıköy’ün geneline kıyasla oldukça düşüktür. Erenköy mahallesinde kişi başına düşen yeşil alan 0,15 metrekare, Kadıköy’de ise kişi başına düşen yeşil alan 3,09 metrekaredir.

Erenköy mahallesi

Hizmetler

Eğitim Hizmetleri

Mahallede 5 anaokul, 1 lise, 1 ortaokul, 1 ilkokul ve 1 çocuk evi bulunmaktadır.

 • Erenköy Kız Anadolu Lisesi
 • Fehmi Ekşioğlu Ortaokulu
 • Sare Şafak Anaokulu
 • Özel Eyüboğlu Anaokulu
 • Akademi Deha Anaokulu
 • Renkli Köşk Çocuk Evi
 • Zihnipaşa İlkokulu
 • Özel Erenköy Bilfen Anaokulu
 • İstek Özel Erenköy Anaokulu
Erenköy mahallesi

Zihnipaşa İlköğretim Okulu

Okul, 1908 senesinde faaliyete başlamıştır. 113 yaşındaki okul semtte bulunan en ünlü eğitim kurumudur. 19 öğretmeni ve 20 dersliği ile halen hizmet vermektedir.

Sağlık Hizmetleri

Mahallede iki adet aile sağlığı merkezi ve bir adet semt polikliniği bulunmaktadır.

 • Erenköy Aile Sağlığı Merkezi
 • Kadıköy 7 Nolu Aile Sağlığı Merkezi
 • Dr. Siyami Ersek Erenköy Semt Polikliniği

Kültür Sanat Hizmetleri

Erenköy, bir müze ve bir tiyatroya ev sahipliği yapmaktadır.

 • Kazım Karabekir Paşa Müzesi
 • Tiyatro Kronik
Erenköy mahallesi

Kazım Karabekir Paşa Müzesi

Günümüzde müze olarak kullanılmakta olan köşk, İtalyan mimar ve heykeltıraş Rozette tarafından inşa edilmiştir. Bina ahşap yapıdadır. Osmanlı devletinin yıkılması sonrasında 1929 senesine kadar neredeyse tamamen boş kalmıştır. “Zürafalı Köşk” diye de adlandırılan yapı, mimarı tarafından yapılmış olan ve bahçesinde bulunan dev zürafa heykeli sebebiyle bu adı almıştır.

Köşk, 1930 yılında Kazım Karabekir Paşa tarafından satın alınmıştır. Kazım Karabekir daha sağlığında köşkte bir müze oluşturmuştur. Köşkün bir bölümünde çocukluğuna ve ailesine ait eşyaları sergilemeye başlamıştır. Kazım Karabekir’in vefatından sonra kurulan vakıf 2005 yılında köşkün iki katına bir müze kurmuştur. 

2005 yılında halk ziyaretine açılan müze, ailenin köşkte yaşadığı döneme dikkat edilerek orijinal eserler ile düzenlenmiştir.

Erenköy mahallesi

Dini Hizmetler

Mahalle, bünyesinde iki adet cami bulundurmaktadır.

 • Şakir Berkan Cami
 • Zihnipaşa Cami

Zihnipaşa Cami

Erenköy İstasyon Cami olarak da adlandırılan cami, mahallede bulunan en eski yapılardan biridir. 1900-1904 yılları arasında tamamlanan caminin mimarı Vedat Tek’tir. Hattat Sami Efendi caminin iç yazılarını yazmıştır. 1980 senesinde camiye ek bir bina eklenmiştir. Cami, kesme taştan yapılmıştır. Mihrabı mermer olmakla beraber vaiz kürsüsü ve minberi ahşaptır. Caminin tek minaresi ve tek şerefesi bulunmaktadır.

Erenköy mahallesi

Ulaşım Hizmetleri

Mahalleye ulaşım çoğunlukla otobüslerle ve Marmaray ile sağlanmaktadır. Zengin otobüs ağı ve Marmaray ile birçok semte kolayca ulaşmak mümkündür.

Erenköy mahallesi

Konut Fiyatları

Kadıköy Erenköy mahallesinde satılık konut fiyatlarında son bir ayda %3,4’lük bir artış olmuştur. Mahallede ortalama konut metrekare fiyatı 14.000 TL olarak gözlemlenmiştir. Yatırımın sağladığı kira gibi gelirlerle yatırımın kendisini ödeme süresi diye açıklanan geri dönüş süresi, bu mahalle için 29 yıl olarak hesaplanmaktadır. 2021 yılında mahallede alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 1.400.022 TL, minimum fiyat 1.050.017 TL, maksimum fiyat 1.750.028 TL olmuştur. Kira fiyatları ise minimum 3.011 TL, maksimum 5.019 TL ve ortalama 4.015 TL olarak gözlemlenmiştir.

Erenköy mahalle rehberinden stüdyo daireler için dizayn fikirlerine varıncaya kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

Ayrıca haftanın her günü 08503079363 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilir, sitemiz üzerinden Whatsapp mesajı bırakabilir ya da bilgi@emlaksat.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Dilerseniz de sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde, biz sizi arayabiliriz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link