Arama sonuçlarınız

Emlak Komisyon Bedeli Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Tarih: 16 Eylül 2021
Son güncelleme: 21 Mayıs 2023

Bir gayrimenkulün satışı veya kiralanması sürecinde gayrimenkul danışmanı ile anlaşma yapıldığı takdirde ödenmesi gereken bir emlak komisyon bedeli vardır. Yazımızda sizlere bu komisyon bedelinin ne olduğunu ve nasıl hesaplandığını detaylı bir şekilde açıkladık.

Emlak Komisyon Bedeli Nedir?
Emlak Komisyon Bedeli Nedir?

Emlak Komisyon Bedeli Nedir?

Herhangi bir taşınmazın satışı veya kiralanması sırasında birçok karışık ve takip edilmesi güç prosedür vardır. Ödenmesi gereken belirli komisyonlar ve vergiler bunların başında gelir. Peki evini satmak veya kiralamak isteyen insanların en merak ettiği konulardan biri olan emlak komisyon bedeli tam olarak nedir? 

Ev satmak, kiralamak ya da satın almak isteyen insanların, bu süreci kolay bir şekilde ve çok fazla zaman harcamadan tamamlamak istedikleri takdirde bir uzmana danışmaları veya onlardan yardım almaları gerekebilir. Satış ya da kiralama sürecini yakından takip edebilecek, potansiyel müşterilerle konuşup evi etkili bir şekilde tanıtabilecek ve gerekli belgelerin takibini sağlayarak, işlemleri hızlandıracak bir gayrimenkul danışmanı ile anlaşılması faydalı olacaktır. Gayrimenkul danışmanlarına da verdiği hizmetin karşılığı olarak belirli bir ücret ödenmesi gereklidir. Bu komisyon bedelinin asgari miktarı ve hesaplama şekli yasalar tarafından belirlenmiştir. Bu sayede hem emlakçının hem de alıcı ve satıcının hakları korunmuş oluyor. Genellikle emlak komisyon bedelinin sadece satış işlemi için ödenmesi gerektiği düşünülse de kiralama sürecinde de, danışmanlık hizmeti alındığında, karşılığında kiralama komisyon bedeli ödenmesi gerekir.

Emlak Komisyon Bedeli Nasıl Hesaplanır? 

Gayrimenkulün satışı veya kiralanması sırasında bir gayrimenkul danışmanından işlemlerin daha kolay ve hızlı bir şekilde ilerleyebilmesi için yardım alınabileceğinden bahsettik. Peki bu hizmetin karşılığında alınan emlak komisyon bedelinin nasıl hesaplandığını biliyor musunuz? 

Emlak Komisyon Bedeli Nasıl Hesaplanır?
Emlak Komisyon Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Satış Sırasında:

Ev satışı için gayrimenkul danışmanı ile anlaşma sağlandığı takdirde danışmana ödenmesi gereken komisyon bedeli, taşınmazın satış fiyatının en fazla %4’ü + %18 KDV kesintisi yapılacak şekilde Emlakçı Komisyonu Yönetmeliği’nde belirlenmiştir. Bu komisyon bedelini emlakçı isterse hem %2 satıcıdan hem de %2 alıcıdan olacak şekilde tahsil edebilir. İstediği takdirde de tüm komisyon bedelini satıcı veya alıcıdan alabilmektedir. KDV’nin, alınacak yüzde üzerinden hesaplanması gereklidir. Yani bir gayrimenkul danışmanı, 500.000 TL olan bir ev sattığı takdirde alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı en fazla 10.000 TL + 1.800 TL (KDV bedeli) komisyon bedeli talep edebilir. Bunun yerine alıcı veya satıcıdan tek seferde en fazla 20.000 TL + 3.600 TL (KDV bedeli) alabilir. Toplamda 500.000 TL değerindeki evden emlakçı, en fazla 23.600 TL gelir elde edebilmektedir.

Kiralama Sırasında:

Ev kiralama hizmeti için gayrimenkul danışmanı ile anlaşma sağlandığı takdirde ise en fazla bir kira bedeli + %18 KDV olarak yine aynı yönetmeliğe göre belirlenmiştir. Yani bir emlakçı, kira bedeli 5.000 TL olan bir ev için 5.000 TL + 900 TL (KDV bedeli) olacak şekilde komisyon ücreti talep edebilmektedir. Bu kira komisyon bedeli genellikle kiracıdan alınsa da ev sahibinden de alınabilmektedir. Toplamda kiralama hizmeti sayesinde 5.000 TL kira bedeli olan evden emlakçı, en fazla 5.900 TL gelir elde edebilmektedir. 

Emlaksat Sabit Hizmet Bedeli

Peki Emlaksat’ta hizmet bedeli nasıl hesaplanır? Emlak sektörünü dijitale taşıyarak satış ve kiralama süreçlerini daha hızlı, pratik ve şeffaf hale getiren Emlaksat’ın, evini satmak ve kiralamak isteyenlere sunduğu fırsatlardan en önemlisi de sabit hizmet bedelidir. 

Emlaksat Sabit Hizmet Bedeli
Emlaksat Sabit Hizmet Bedeli

Satış Sırasında:

Diğer emlak şirketlerinin aksine Emlaksat.com ile 9.990 TL sabit hizmet bedeli ile hem komisyon oranı hesaplama zahmetine girmez hem de yüksek meblağlar ödememiş olursunuz. Yani 500.000 TL olan bir ev için Emlaksat’ın talep edeceği ücret KDV dahil sadece 9.990 TL sabit hizmet bedelidir. Evin fiyatı artsa da hizmet bedelinde bir artış olmaz. Ayrıca evin satış yetkisi Emlaksat’a verildiği takdirde bu sabit hizmet bedelinin içerisinde birtakım özel hizmetler sunulmaktadır. Öncelikle eviniz ile ilgili ekspertiz raporu ile doğru fiyat politikası uygulayarak evinizi en kısa sürede satmayı amaçlıyoruz. Evinize potansiyel müşteriler bulabilmek için profesyonel fotoğraf, video çekimlerinin yanı sıra 360 derece video çekimleri de yaparak tüm platformlarda potansiyel alıcı kitleyi hedefleyerek, evinizin reklamını yapıyoruz. Evinizi; Sahibinden, Zingat, Hepsiemlak ve Emlakjet portallarında fotoğraf ve videolar ile birlikte listeliyoruz. Tüm bu süreç boyunca ise yapılan işlemler ile ilgili yapılanları raporlayarak sizi düzenli olarak bilgilendiriyoruz.

Kiralama Sırasında:

Satışta olduğu gibi kiralama sürecinde de Emlaksat aynı profesyonel hizmetleri sunar. Kiralama hizmeti ile kiralanacak olan evin detaylı olarak çekimleri yapılarak Sahibinden, Zingat, Hepsiemlak ve Emlakjet portallarında listelenir ve tüm sosyal medya platformlarından potansiyel müşterilere ulaşılması hedeflenir. Bu hizmetler için evin kiralanması sırasında komisyon bedeli bir kira + %18 KDV olarak belirlenmiştir. Kira ücreti 5.000 TL olan bir ev için Emlaksat’ın kiracıdan talep edeceği hizmet bedeli sadece 5.000 TL + 900 TL (KDV bedeli) olacaktır. 

Bu hizmet çeşitliliği, hızlı ve şeffaf süreç yönetimi sayesinde Emlaksat ile evinizi satmak ve kiralamak hiç olmadığı kadar kolay!

Emlak komisyon bedeli hesaplanmasından ev satarken dikkat edilmesi gerekenlere varıncaya kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link