Arama sonuçlarınız

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Tarih: 9 Ağustos 2021
Son güncelleme: 21 Mayıs 2023
Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Nedir?
Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Nedir?

İşletmelerin emlakçılık veya gayrimenkul danışmanlığı yapabilmesi için birtakım şartların sağlamış olması gerekmektedir. Yazımızda bu şartlardan biri olan Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi hakkında bilgileri sizler için derledik.

Son yönetmelik ile birlikte işletme sahiplerinin emlakçılık veya gayrimenkul danışmanlığı faaliyetlerini yürütebilmeleri için Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi, diğer bir adıyla Emlak Satış Yetki Belgesi’ne sahip olmaları gerekmektedir. Bu belge olmadan faaliyetlerini sürdüren işletmeler için idari para cezası uygulanır ve faaliyetleri durdurulur.

Tüzel kişilerin birden fazla taşınmaz ticareti yapılan işletmesi olması durumunda her işletme için ayrı ayrı yetki belgesi alınması gerekmektedir.

Ayrıca, Yetki Belgesi ile Yetkilendirme Sözleşmesi karıştırılmamalıdır. Yetki Belgesi, emlak işletmelerinin faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri için gerekli bir belge olup Ticaret İl Müdürlüklerince verilir. Yetkilendirme sözleşmesi ise Yetki Belgesi’ne sahip işletme ile satışı yapılacak gayrimenkul sahibi arasında yapılan sözleşmedir ve emlakçıya ilgili gayrimenkulün satış ve pazarlama yetkisini verir.

Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

Yetki belgesi başvuruları Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi (TTBS) üzerinden yapılmaktadır. Verilen emlak yetki belgesi her bir işletme için ayrı ayrı hazırlanır ve devredilemez. Emlak yetki belgesi geçerliliği 5 yıldır ve süre dolduğu takdirde yenilenmesi gerekmektedir. Yetki belgesi sahibi olmak isteyen adayın aşağıdaki şartların sağlaması gerekmektedir:

Yetki Belgesi Nasıl Alınır?
Yetki Belgesi Nasıl Alınır?
 • Meslek odasına kayıtlı,
 • Gelir / kurumlar vergisi mükellefi,
 • 18 yaşını doldurmuş,
 • Öğrenim durumu en az lise mezunu,
 • İflas etmemiş yahut 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu ile itibarı yerine gelmiş,
 • Konkordato ilan etmemiş,
 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı 5 yıldan çok hüküm giymemiş,
 • Ticaret / sanat icrasında işlenen herhangi bir suçtan dolayı hükmen yasaklanmamış,
 • Uluslararası mesleki yeterlilik belgesi (Seviye 5) almış olması (Birden fazla yetkilisi olan tüzel kişili işletmelerde yetkili temsilcilerinden yalnızca bir tanesinin uluslararası mesleki yeterlilik belgesi sahibi (Seviye 5) olması yeterlidir.)
 • Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler veya Milli Eğitim Bakanlığınca görevlendirilmiş herhangi bir kurumdan taşınmaz ticareti konusunda verilen en az yüz saatlik eğitimi tamamlaması ve başarılı olması gerekmektedir.

Yetki Belgesi Neden ve Nasıl Yenilenir? 

Yetki belgesindeki bilgilerde değişiklik söz konusu veya belgenin 5 yıllık geçerlilik süresi dolmuş ise Yetki Belgesi yenilenmek zorundadır. Yenileme, değişikliğin gerçekleştiği tarihten başlayarak on günlük süre zarfı boyunca Taşınmaz Ticareti Bilgi Sitemi üzerinden yapılır.

Bir işletmenin unvan, adres gibi değişiklikler nedeniyle Yetki Belgesi yenilendiyse, bu işletmenin sözleşmeli işletmelerinin de Yetki Belgeleri on gün içinde otomatik olarak yenilenir, ek başvuruya gerek yoktur.

Kaynakça: Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Ayrıca diğer bloglarımızı Emlaksat Blog‘dan inceleyebilirsiniz!

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link