Arama sonuçlarınız

Ev Satın Alırken Bilmeniz Gerekenler

Tarih: 9 Nisan 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022

En doğru ve en güvenli yaşam alanını seçebilmek bir ev satın alırken dikkat edilmesi ve öncelenmesi gereken noktalardan. Evin ve lokasyonun doğru olarak seçilebilmesi adına ise emlak dünyasından bazı terimlerin bilinmesi ve bazı püf noktaların öğrenilmesi her ev sahibi adayı için önem arz ediyor. Ev satın alırken bilmeniz gerekenler adına sizin için eşsiz bir içerik hazırladık.

İçerisinde yaşayacağınız ve günlük hayatınızın en önemli parçası olacak en doğru eve nasıl karar verebilirsiniz? Ya da bir ev satın almak istiyorsunuz fakat çeşitli terimler kafanızı mı karıştırıyor? Öyle ise şu an doğru yerdesiniz, yazının sonunda bu sorularınıza cevap bulmuş olacaksınız.

Kat mülkiyeti: Bu terim aslında bir yapının parçalarının birden fazla kişiye ait olmasını ifade eder. Siz bir daire satın almak istediğinizde o dairenin bulunduğu kat mülkiyetine de sahip olmuş olursunuz. Ayrıca kat mülkiyeti tipindeki bir tapuya sahipseniz, o dairenin iskan açısından herhangi bir problemi olmadığını da kanıtlayabilirsiniz.

Kat İrtifakı: Kat irtifakı ise yine bir tapu çeşidi oluşturmakla birlikte henüz inşaatı tamamlanmamış, tamamlanması planlanan yapılar üzerinden birden fazla kişinin inşaattaki paylarını ayrıştırmak ve belirtmek için gösterilen belgedir. İnşaatı devam eden proje, tamamlandığı takdirde alınacak iskan belgesi ile birlikte kat irtifakı da kat mülkiyetine dönüşmüş olur.

İskan Raporu: İskan raporunun bir diğer ismi yapı kullanma izin belgesi olarak geçer. Oturmak istediğiniz yapının çevreye uygun ve çeşitli düzenlemelere dikkat edilerek inşa edilmiş olduğunun bir raporudur. İskan raporu, konutun inşa firması veya müteahhidi tarafından belediye aracılığı ile alınan bir belgedir.

Tapu Senedi: Tapu senedi belgesi, bir taşınmaza sahip olduğunuzun resmi belgesidir. Tapu sicil müdürlüğü tarafından düzenlenir ve bir kişinin sahip olduğu bir konut için başka birine verilmez. Tapu senedinin her türlü taşınmaz için farklı türleri bulunur. İnşaatı tamamlanmış bir konuttaki daireniz için alacağınız tapu kat mülkiyeti tapusuna girecektir. Tapu bilgilerinizi sorgulamak ve belgelerin detaylarını öğrenmek için e devlet sistemi üzerinden arama yapmanız yeterli olacaktır.

Ekspertiz Raporu: Kısaca tarif etmek gerekirse almayı planladığınız konutun değerini belirleyen rapordur. İçerisinde konutun metrekaresi, konumu, bina yaşı gibi değerler yer almaktadır. Konuta değer verme işlemi alanında uzman lisanslı emlak uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Ev satın alırken ekspertizi mutlaka kontrol etmeli ve güvenilirliğini araştırmalısınız.

Başlıca Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ev satın alırken bilmeniz gerekenler arasında konuta ait ipotek ve haciz işlemleri de yer almakta. Eğer bir konut satın alacaksanız mutlaka konutun üzerinde haciz ya da ipotek olup olmadığını sorgulamalısınız. İpotek bir alacağın taşınmaz mallar üzerinde rehin oluşturması durumunu ifade eder. Haciz ise borçlu kimsenin mallarına el konulmasının terim karşılığını oluşturur. Almayı planladığınız ev için bu özellikleri göz önünde bulundurmanız ve sorgulamanız fazlasıyla önem arz etmekte. Sorgulama işlemi için gayrimenkul sahibinin e devlet hesabından gerekli belgelerin istenmesi yeterli olacaktır.

Almayı planladığınız ev henüz inşaat aşamasında ise projeyi hayata geçirecek firma hakkında araştırma yapmanız sizin için hayat kurtarıcı olabilir. Projeyi sahiplenen şirketi araştırmak, var ise başka projelerini incelemek veya çevreden şirket hakkındaki yorumları dinlemek size yol gösterici olabilir.

Satın almayı planladığınız konut erişebileceğiniz bir bölgede ise gidip yakından incelemelerde bulunmak da sizler için faydalı olacaktır. Size vaat edilenler gerçeği ne kadar yansıtıyor gibi sorularınızın cevaplarına bu sayede çözüm bulabilirsiniz. Eğer erişemeyeceğiniz bir bölgeden ev satın almayı planlamaktaysanız, video görüşme ile evi gezmeyi talep edebilir, böylece yine aklınızdaki soruları gidebilirsiniz.

Türkiye’de gayrimenkul teknolojileri alanında liderliğini sürdüren Emlaksat, ilk dijital emlak şirketi ünvanı ile sizlere birbirinden eşsiz içerikler sunuyor. Eğer konut sahibi iseniz evinizi Emlaksat aracılığıyla güvenilir ve hızlı bir şekilde satmak için iletişim bilgilerini takip edebilir, İstanbul Kadıköy’deki en gözde konut projelerini buraya tıklayarak inceleyebilir ve birbirinden özgün blog içeriklerini incelemek için Emlaksat blog sayfasına göz atabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link