Arama sonuçlarınız

Evimin Gerçek Değeri Ne Kadar?

Tarih: 7 Nisan 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
Evimin gerçek değeri nedir?
Evimin gerçek değeri nedir?

Dünyada bulunan en önemli yatırım araçlarından biri olan Gayrimenkul, yatırımcılar tarafından çokça tercih edilen bir yatırım şekli. Ev alım satım işlemleri yapılırken bir evin değerinde satılıp alınması hem ev sahibi hem alan taraf için çok önemli olduğundan bir evin değerinin doğru hesaplanabilmesi çok büyük önem taşımakta. Bir evin değerini öğrenmek için birden fazla yöntem bulunmakta, en doğru değeri hesaplayabilmek için bu yöntemlerin hepsini uygulayıp, elde edilen veriler karşılaştırılabilirsiniz. Gelin hep beraber bu yöntemlerin ne olduğuna bakalım ve “Evimin gerçek değeri nedir? Nasıl hesaplayabilirim?” sorusuna cevap bulalım.

 • Benzer daireler ile karşılaştırma yapılması
Benzer daireler ile karşılaştırma
Benzer daireler ile karşılaştırma

Bulunduğu konum, cephesi, metrekaresi, kaçıncı katta bulunduğu, binada asansör olup olmaması gibi faktörler açısından sizin evinizle benzerlik gösteren daireler ile kıyaslama yapılabilir. Kıyaslama yapacağınız dairelerin sizin daireniz ile benzerlik sağlaması bu noktada çok önemli bir husustur. Bir başka dikkat edilmesi gereken nokta ise sosyal olanaklarında benzer olmasının önem taşıdığı, sosyal olanaklar bir evin değerini büyük ölçüde etkilemekte. 

 • Kira bedeli ile hesaplama yapılması

Bir evin kira bedelini öğrenerek ortalama bir değer belirlemek mümkündür. Evin 1 yıllık kira bedelinin öğrenilip bu bedelin amortisman süresi ile çarpılması bize evin yaklaşık değerini verebilir. Amortisman süresi, satın alınacak konutun kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içerisinde geri kazanılabileceğinin hesaplanmasına verilen isimdir.

 • Gayrimenkul ekspertiz hizmeti alınması
Gayrimenkul Ekspertiz Hizmeti
Gayrimenkul Ekspertiz Hizmeti

Konut kredisi ile ev almak istiyorsanız, bankaya müracaat ettiğiniz takdirde banka tarafından sağlanan değerleme uzmanı evinizin ekspertiz raporunu hazırlar. Belirlenen fiyat düşündüğünüzün altındaysa raporu inceleyip, yanlış olduğunu düşündüğünüz yerleri belirtebilirsiniz. 

 • İnternet üzerinde bulunan emlak endekslerinin kullanılması

Çeşitli sitelerin sağladığı bu hizmet, evinizin ortalama değerini öğrenmenizi sağlayabilir.

 • Gayrimenkul danışmanlığı hizmeti alınması
Gayrimenkul Danışmanlığı Hizmeti
Gayrimenkul Danışmanlığı Hizmeti

Gayrimenkul danışmanlıklarından danışmanlık almak, evinizin değerini öğrenmeniz için başvurabileceğiniz yöntemlerden birisi. 

 • Rayiç bedel sorgulaması

Bir gayrimenkulün günümüz piyasa şartlarında alım-satım değeri olan rayiç bedel, e-devlet üzerinden sorgulanabilir.

Emlaksat’ın sabit hizmet bedeline dahil olan fiyat ekspertizi hizmeti, “Evimin gerçek değeri nedir?” sorusunun cevabını öğrenmenizi sağlar. Ayrıca bu, sağlanan tek ayrıcalık değil! Şimdi sizler de daha fazla bilgi almak için iletişim bilgilerini takip edebilir, uzman ekibimize ulaşarak Emlaksat’ın ayrıcalıklarından faydalanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Diğer blog yazılarımıza Emlaksat Blog‘dan ulaşabilirsiniz!

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link