Arama sonuçlarınız

Kadıköy'de Kentsel Dönüşüm

Tarih: 2 Nisan 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022

Hızlı şehirleşme ile beraber önlenemeyen çarpık kentleşme durumu, özellikle İstanbul gibi kalabalık şehirler için zamanla büyük bir sorun teşkil eder hale geldi. Şehrin dokusunu bozan ve şehirdeki değişik planlamaların düzgün bir şekilde yapılmasını önleyen çarpık kentleşmenin, son yıllarda “kentsel dönüşüm” ile kaldırılması ve böylece şehirlerin düzenli ve sağlıklı bir plan dahilinde gelişmesi bekleniyor. Peki kentsel dönüşüm kavramı neyi ifade ediyor? İstanbul’da ve özellikle Kadıköy’de kentsel dönüşüm durumu kapsamında nasıl ilerlemeler kaydediliyor?

Soruların cevapları sizler için bu yazımızda…

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Eski ve düzensiz inşa edilmiş yapılar, zamanla şehir içinde hem içerisinde bulunan kişiler hem de çevre sakinlerine tehlike arz eder hale gelmektedir. Çarpık kentleşmenin görüldüğü bölgelerde özelliklere yapıların olası deprem ve tehlikelere karşı dayanıksız olması bu yapıları şehir açısından tehlikeli hale getirmekte ve bölge düzeni açısında olumsuz durumlar yaratmaktadır.

Kentsel dönüşüm ise tam da bu tarz yerleşkelerde bulunan yapıları, bölgeye yeniden kazandırma ve bölgenin refahını kalkındırma amaçları taşıyan, gerekli kurumlarca onaylandıktan sonra gerçekleşen bir yapı dönüştürme durumudur. Bu dönüşümün gerçekleşmesi hem şehrin modern bir ortama kavuşması hem de depreme ve afetlere dayanıksız yapılardan kurtularak güvenli yaşam alanları oluşturabilmek açısından önem teşkil eder.

Kentsel dönüşüm kapsamında yapımı sağlanmış binalar sayesinde hem bölge sakinleri için güvenli bir alan oluşturulurken hem de peyzaj ve şehir planlaması düzgün bir biçimde yapılmış nizami yerleşkeler hayata geçirilmiş olur.

İstanbul ve Kadıköy

Özellikle deprem bölgesi olarak nitelendirilen metropol İstanbul’da binaların sağlamlığı ve çevre düzeni açısından önemli yapı dönüşüm projeleri başlatılmıştır. Bazıları hala devam etmekte olan projeler sayesinde şehrin güvenli ve düzenli bir hal alabilmesi amaçlanıyor.

İstanbul’un eski ve tarihi dokuya sahip olan ilçelerinde ise bu projeler ekstra önem arz ediyor. Hem tarihi dokunun korunması hem de ilçenin modern bir görünüme ve güvenli bir bölgeye dönüşmesi, özenli denge gerektiren bir iş olarak ön plana çıkıyor.

Kadıköy’de Kentsel Dönüşüm

Şehrin bir tarafta tarihi dokusu diğer tarafta ise modernleşmeye başlayan konutlarını barındıran Kadıköy, gerek konumu gerek ise İstanbul tarihindeki yeri ile her İstanbullunun göz bebeği niteliğindeki ilçesi. Farklı kültürel dokuları harmanlayan 21 adet mahalleyi bünyesinde barındıran ilçenin çeşitli bölgelerinde kentsel dönüşüm 2013 yılında hayata geçirilmeye başlandı. Günümüzde de bazı bölgelerde devam etmekte olan çalışmalar ile özellikle Fikirtepe ve Dumlupınar semtleri üzerinde yoğunlaşarak bölgelerin tarihi dokuyu bünyesinde harmanlayan modern bir yaşam yerleşkesine dönüşmesi sağlanıyor.

Bağdat Caddesi üzerindeki eski yapıların da belirli bir düzen çerçevesinde bölgeye kazandırılması, özellikle sahil şeridi boyunca bulunan yapılarda modern ve tarihi dokunun harmanlanması ile Kadıköy’de kentsel dönüşüm bölgenin değerine değer katıyor.

Alanında uzman inşaat firmaları ile çalışılarak devam ettirilen kentsel dönüşüm, takdire şayan konut projelerinin oluşmasına olanak sağlayarak Kadıköy’ün değerini daha da artırırken bölgeyi herkes için yaşanılabilir ve modern kılıyor.

Emlaksat, sizlere içerisinde çeşitli kentsel dönüşüm projelerinin de bulunduğu sayısız Kadıköy gayrimenkul projeleri için benzersiz bir kaynak sunuyor. Kadıköy konut projelerini incelemek için buraya tıklayabilir, evinizi Emlaksat ile hızlı satmak ve her zaman kazanmak için iletişim bilgilerini takip edebilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link