Arama sonuçlarınız

Miras Kalan Ev Nasıl Satılır?

Tarih: 3 Eylül 2022
Son güncelleme: 21 Mayıs 2023

Ev satışı söz konusu olduğunda “Miras kalan evimi nasıl satarım?” sorusu da merak edilenler arasında yer alıyor. Emlaksat olarak bu yazımızda sürecin nasıl ilerlediğini ve gerekli belgeleri açıkladık.

Miras Kalan Evimi Nasıl Satarım?
Miras Kalan Gayrimenkul Nasıl Satılır?

Bir kişinin ölümünden sonra mal varlığı, borçları ve alacakları varislerine geçer. Vasiyetname olmadığı takdirde her şeyde olduğu gibi gayrimenkuller üzerinde de tüm varisler ortak hakka sahiptir. Miras bırakanın çocukları eşit şekilde mirasçı olur. Çocuğu bulunmayanlar içinse mirasçılar eşit şekilde anne ve babası olur. Eş ve çocukları var ise evin dörtte biri eşin hakkıdır, kalan dörtte üçü de eşit olarak kardeşlere paylaştırılır. Vasiyetname varsa miras kalan ev bu vasiyet dahilinde paylaştırılır.

4271 numaralı Türk Medeni Kanunu’nun 640. maddesine göre paylaşım gerçekleşene kadar mirastaki bütün haklara ortak karar verilmesi gerekir. Miras kalan gayrimenkulün satılabilmesi için de tüm varislerin ortak kararı gerekir. Miras kalan evin ya da gayrimenkulün satışı için hissedarlar tapuya gitmeli veya bir temsilci atamalıdır. Anlaşmazlık yaşandığında ise Sulh Mahkemesine başvurulabilir. Mahkeme yoluyla miras paylaştırılabilir ya da satışla beraber hakların alınması söz konu olabilir.

Miras Kalan Ev Satışı İçin Gerekli Belgeler

Miras Kalan Evin Satışı İçin Hangi Belgeler Gerekli?
Miras Kalan Gayrimenkul Satışı İçin Gerekli Belgeler

Satıştan önce miras intikalinin yapılması gerekmektedir. Miras intikali ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. İlk olarak Sulh Hukuk Mahkemesi veya noterden veraset belgesi alınmalıdır. Sonra varisler ya da temsilcileri tapu müdürlüğüne başvurmalı ve şu belgeleri vermelidir:

 • Varis ya da temsilcisine ait nüfus cüzdanı
 • 1 adet vesikalık fotoğraf
 • Gayrimenkulün tapu senedi
 • Gayrimenkul konut ise Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)
 • Veraset belgesi
 • Gerekli ise vekaletname

Miras intikalinden sonra varisler ortak karar verdiyse satış yapılabilir. Miras kalan evin satışı için her varisin nüfus cüzdanı fotokopisi ve veraset belgesinin ibraz edilmesi gerekir. Ayrıca hissedarlardan 65 yaş üzerinde olan varsa bu kişilerin akli denge durumu için rapor alınması şarttır. Tapu devir işlemi için tapu harcı ve döner sermaye bedeli yatırılarak satış işlemi tamamlanır. Ek olarak bu ödemenin dışında Vergi Dairesine veraset ve intikal vergisi de ödenmelidir. Ortak karara varılamadığı durumda ise Sulh Mahkemesine başvurularak miras paylaşımı gerçekleştirilebilir.

Gayrimenkulün satışından kazanılan gelir tüm mirasçılara ortak olarak mirasçı belgesindeki orana göre paylaştırılır. Eğer varsa vasiyetname dahilinde pay edilir.

Miras kalan evinizi nasıl satabileceğinizden ev cephesi seçmeye varıncaya kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link