Arama sonuçlarınız

Gayrimenkul Satışında Yabancı Yatırımcı Artışı

Tarih: 9 Eylül 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022

Her ay yayımlanan konut satış istatistiklerine göre, son zamanlarda yabancılara gayrimenkul satışın rekor seviyede artmış durumda. Yazımızda, yayımlanan bu raporu detaylı bir şekilde sizler için inceledik.

Gayrimenkul Satışında Yabancı Yatırımcı Artışı
Gayrimenkul Satışında Yabancı Yatırımcı Artışı

Temmuz Ayında Yabancılara Konut Satışında Yüzde 64 Artış!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) her ay yayımladığı ve konut satış istatistiklerini paylaştığı raporlarda yabancılara yapılan gayrimenkul satışındaki artış net bir şekilde gözüküyor. Son olarak Temmuz ayında yayımlanan rapora göre yabancılara konut satışı yüzde 64 arttı. Temmuz ayında gerçekleşen 107 bin 785 adet konut satışından 4 bin 795 adeti yabancı uyruklu yatırımcılara yapıldı. 2020 Temmuz ayındaki verilere göre konut satışında yüzde 53 oranında bir daralma olsa da yabancılara yapılan satışlarda durum tam tersi giderek artmakta.

Yayımlanan rapora göre yabancılara yapılan gayrimenkul satışında bin 951 adet konut satışı ile ilk sırayı İstanbul alıyor. Ardından ise Antalya 931 adet konut satışı ile ikinci sırayı alırken 312 adet konut satışı ile de Ankara üçüncü sırada yer alıyor. Bu yabancı yatırımcıların İstanbul, Ankara ve Antalya gibi büyükşehirlere olan ilgisi oldukça fazla. Özellikle İstanbul’daki rezidansların fazla olması hem yaşamak hem de yatırım yapmak açısından kaçırılmayacak bir fırsat olarak görülüyor. Ayrıca Bodrum ve Çeşme gibi tatil beldeleri de yabancıların dikkatini çekmekte.

Peki En Çok Konut Satışı Hangi Ülke Vatandaşlarına Yapılıyor?

Yabancıların Türkiye’deki konut satışına olan ilgisi, TÜİK’in yayımladığı raporlarda açık bir şekilde belli oluyor. Peki en çok konut satışı gerçekleştirdiğimiz yabancı alıcılar hangi ülkenin vatandaşı? Temmuz ayında Irak vatandaşları 712 adet konut alımı gerçekleştirerek gayrimenkul satışında en tepede yer aldı. İkinci sırada 619 adet konut alımı ile İran, üçüncü sırada ise 365 adet konut alımı ile Rus vatandaşları yer alıyor.

Gayrimenkul Satışında Yabancı Yatırımcı Artışı
Kaynak: TÜİK

Peki Bu Yoğun İlginin Sebebi Ne?

Yabancıların konut satışına artan ilgisinin en önemli sebebi gayrimenkul alımının Türkiye’de iyi bir yatırım aracı olarak görülmesi. Artan ev fiyatlarının birçok yatırım aracından daha fazla getiri sağlaması ve Türkiye’deki döviz fiyatlarının yüksek olması yabancılar için oldukça cazip bir durum yaratıyor. Ayrıca GİGİDER başkanı Ömer Faruk Akbal’ın bir röportajında aktardığı gibi Türkiye’nin uluslararası pazarda güvenilir bir duruşa sahip olduğu algısı yabancıların gayrimenkul yatırımına bakış açısını olumlu yönde etkiliyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de 250 bin dolar karşılığında alınan gayrimenkulün kendilerine Türk vatandaşlığı imkanı sunması sayesinde burada yaşamak isteyen farklı ülke vatandaşlarının yatırım yapması teşvik ediliyor. Üç yıl boyunca tapuya satılamaz şerhi koyuluyor ve bu süreç sonunda yabancı yatırımcılar Türk vatandaşı olabiliyor. Fakat 22 Mart 2021 tarihinde yayımlanan genelgedeki düzenlemeye göre bir yabancıya vatandaşlık kazandıran taşınmaz satıldığı takdirde tekrardan başka bir yabancıya vatandaşlık hakkı sağlayamıyor.

Bu yazımızda sizler için Temmuz ayındaki gayrimenkul satışlarında yabancıların ilgisinin sebeplerini TÜİK verileri ışığında detaylıca inceledik. Önümüzdeki aylarda yayımlanacak diğer raporların detaylı incelemesi için takipte kalmanızı öneririz.

Tapu işlemlerinden doğru ev cephesi seçimine varıncaya kadar ev satın alımı ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

Ayrıca haftanın her günü 08503079363 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilir, sitemiz üzerinden Whatsapp mesajı bırakabilir ya da bilgi@emlaksat.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Dilerseniz de sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde, biz sizi arayabiliriz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link