Arama sonuçlarınız

Konut Kredisi Nedir? En Uygun Konut Kredisine Nasıl Ulaşılır?

Tarih: 2 Aralık 2020
Son güncelleme: 3 Mayıs 2021
konut kredisi nasıl alınır

Ev sahibi olmak isteyenler hayallerindeki eve sahip olabilmek ya da geleceğe yatırım yapabilmek için bankaların sunduğu konut kredisi imkânlarından yararlanır. Bankalar gerekli koşullar sağlandığında ev sahibi olmak isteyenlere konut kredisi verir. Bu sayede bu kişiler istedikleri evi alma şansına sahip olur. Peki konut kredisi nedir? Konut kredisi için gerekli belgeler nelerdir? En uygun konut kredisine nasıl ulaşılır?

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, kişilerin almak istedikleri konuta sahip olabilmek amacıyla bankadan çektikleri kredi türüne verilen isimdir. Banka, konut kredisinde kişinin almak istediği evi teminat altına alır ve herhangi bir kredi taksitinin ödenmemesi durumunda, eve el koyma hakkına sahip olur. Bu nedenle kişiler ev için bankadan çektikleri kredi ödemelerini tamamlamalarının ardından tam anlamıyla ev sahibi olurlar.

konut kredisi nedir
Konut kredisi nedir?

Banka, kişinin almak istediği evin değerine göre kredi miktarını belirler. Bu nedenle de bankaların anlaşmalı oldukları gayrimenkul değerleme uzmanları, eve ait olan tüm bilgilere yer verilen ve evin değerini belirleyen ekspertiz raporunu hazırlarlar. Ekspertiz raporunda evin tüm fiziki ve hukuki koşulları incelenir ve ardından eve en uygun değer biçilir. Bu süreçler bankadan bağımsız olarak gerçekleşir. Ekspertiz raporunda belirlenen ev değerine göre banka kredi miktarını belirler. Burada unutulmaması gereken en önemli nokta, banka ev değerinin yüzde 80’ine kadar bütçe sağlar ve en az 3 en fazla 240 ay vade ile kredi verir. Yani evin geri kalan yüzde 20’si için kişinin elinde peşinat olması gerekir.

İlginizi çekebilir:

Konut Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Konut Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?
Konut kredisine farklı yollardan başvuru yapabilirsiniz.

Konut kredisine ön başvuru süreci birkaç farklı yöntem ile başlatılabilir. Kişi isterse banka şubesine gidip şahsen ön başvuru yapabilir. Bu başvuru olumlu sonuçlandığı takdirde kişi, kredi için gerekli evraklarla şubede işlemlerini gerçekleştirebilir. Diğer bir yöntem ise SMS ile başvurudur. Kişi seçmiş olduğu bankaya ait mobil telefon numarasına T.C. kimlik numarasını yazarak SMS gönderir ve konut kredisi için ön başvuru sürecini başlatmış olur. Ayrıca bankaların mobil uygulamaları üzerinden de konut kredisi için ön başvuru yapılabilir. Her iki seçenek ile yapılan ön başvuru da olumlu sonuçlandığı takdirde, kişi kredi çekimi için gerekli olan evraklarla banka şubesine gider. Böylece kredi çekme işlemleri kolayca gerçekleştirilebilir.

Konut Kredisi için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Konut Kredisi için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?
Konut kredisini almak için belgeleri eksiksiz olarak hazırlamanız gerekiyor.

Kredi için başvuru yapan kişilerin çalışma koşullarına ve seçmiş oldukları bankaya göre gerekli olan belgeler farklılık gösterebilir. Bu nedenle de iyi bir araştırma ile belgelerin eksiksiz ve düzenli bir biçimde hazırlanması kredi sürecinde ev sahibi olmak isteyenlere fayda sağlar.

Konut kredisi için gerekli olan belgeler;

 • Nüfus cüzdanı
 • İkametgâh belgesi
 • Gelir belgesi
 • Satın alınmak istenen konutun tapu fotokopisi

Bunlara ek olarak banka, kişi maaşlı çalışan ise;

 • Çalıştığı şirketin imza sirküleri fotokopisi
 • Kişinin maaşında herhangi bir kısıtlama olmadığını belirten yazı
 • SGK döküm belgesi

Firma sahibi ise;

 • Vergi levhası
 • Ara ve yılsonu dönemlerine ait mali verilerin olduğu belgeler

Emekli ise;

 • Maaş cüzdanı fotokopisidir.

Her bankaya göre farklılık gösteren belgelerin iyi araştırılıp eksiksiz olarak tamamlanması gerekir. Bankaya teslim edilen bu belgelerin ardından kişinin almak istediği eve gayrimenkul değerleme uzmanı gönderilerek evin ekspertiz işlemleri gerçekleştirilir. Ekspertiz raporunun sonuçlanmasının ardından kredi durumu kişiye bildirilir.

Konut Kredisini Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Konut Kredisini Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?
Konut kredisini çekmeden önce belirli noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ev sahibi olmak isteyenler konut kredisine başvurmaya karar vermeden önce birkaç konuda araştırma yapmalıdır. Konut kredisinin olumlu sonuçlanabilmesi için kişi, tüm iyileştirmeleri krediye başvurmadan önce halletmelidir. Buradaki en kritik noktalardan biri kişilerin sahip oldukları kredi notudur. Kredi notu düşük olan bir kişiye herhangi bir bankanın kredi verme olasılığı çok düşüktür. Bankalar kişinin kredi notunu, kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlığını, şu anki borç durumunu, kredi kullanım sıklığını, yeni çekilen kredinin varlığı gibi maddeleri göz önüne alarak hesaplar. Bu sebepten ötürü konut kredisi çekmeden önce kişi kredi notunu öğrenmeli ve kredi notunu yükseltmek için iyileştirmeler yapmalıdır.

Konut kredisini almadan önce bakılması gereken diğer bir nokta ise kişinin almak istediği evin krediye uygunluğunun araştırılmasıdır. Kişinin krediye uygun olan bir ev için harekete geçmesi zamandan tasarruf etmesini sağlayacaktır. Son olarak kişi kredi için banka araştırmasını yaptıktan sonra bankanın faiz oranlarını ve aylık ödeme planlarını göz önüne alarak bütçesine en uygun olan bankadan kredi çekmelidir.

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır ve En Uygun Konut Kredisine Nasıl Ulaşılır?

Konut kredilerinde bankalar birbirlerinden farklı faiz oranları uygular. Bireysel olarak konut kredisini faizleri ile birlikte hesaplamak zor bir işlem olduğundan ev sahibi olmak isteyen kişi, kendi bütçesine uygun gördüğü konut kredisinin miktarını öğrenebilmek amacıyla internet sitelerinde bulunan hesaplama araçlarından faydalanmalıdır. İnternette bulunan hesaplama sitelerinden konut kredilerinin faizlerini ve maliyetlerini araştırıp bütçesine en uygun olan banka ile görüşmeye gitmelidir.

Bankaların konut kredisi faiz oranları 2020 yılında ne kadar?

Konu kredisi banka faiz oranları 2020
Banka faiz oranları (Aralık 2020)

Bankalar zaman zaman konut kredisi için belirlediği koşullarda değişiklik yapabilir. Bu nedenle bankaların uyguladığı güncel faiz oranlarına ulaşmak, kredi çekmek isteyen kişiler için oldukça önemlidir.  Bu sebeple konut kredisi ile ilgili en güncel bilgilere yukarıdaki tabloda yer verilmiştir. Bu tablodan 2020 yılı Aralık ayına ait konut kredisi faiz oranlarını, minimum ve maksimum vade oranlarını inceleyebilirsiniz.

Umarız hayallerinizdeki eve en kısa zamanda kavuşursunuz!

Emlaksat alanında lider ve öncü bir gayrimenkul teknolojileri şirketi olarak sizlere en iyi hizmeti vermektedir. Evinizi düşük hizmet bedeli ile hemen satmak ve Türkiye’den en son emlak haberleri için bizi takip etmeyi unutmayın!

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link