Arama sonuçlarınız

İnternet Üzerinde Emlak ve Araba İlanları İçin Yeni Düzenlemeler

Tarih: 31 Ağustos 2023
Son güncelleme: 31 Ağustos 2023

Yeni düzenlemeyle ilan sitelerinde araç ve gayrimenkul satışları için sahiplik belgesi şartı getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, sahte ilanlar ve yanıltıcı fiyatlar önlenecek. Uygulamaya uymayanlara 100 bin TL’ye kadar ceza kesilebilir.

Yeni Şartlarla İnternet Üzerinde Emlak ve Araba İlanları Düzenlendi

Fahiş konut ve araba fiyatlarının artışına karşılık alınan önlemle, internet üzerinde verilen ilanlara yeni düzenlemeler getirildi. Emlak ve araba ilanları için artık daha katı şartlar geçerli olacak.

Son dönemde hızla yükselen konut ve araba fiyatlarına karşı alınan önlemle, internet üzerinde yer alan ilanlara yeni düzenlemeler getirildi. İkinci el araç ve emlak satışlarına ilişkin verilen ilanlarla ilgili olarak, Ticaret Bakanlığı tarafından önemli adımlar atıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; ilan sitelerinde araç veya gayrimenkul satmak isteyenlerin malın kendisine ya da birinci dereceden yakınına ait olduğunu belgelemesi gerekecek. Kurala uymayanlara 100 bin TL’ye kadar ceza kesilecek.

Emlak ve araba piyasasındaki enflasyon ve döviz kurlarındaki artışlar, vatandaşların ciddi şekilde mağduriyet yaşamasına neden oldu. Bu bağlamda, ikinci el araç ve gayrimenkul satışlarına dair ilanlara yönelik yeni düzenlemeleri Ticaret Bakanlığı duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 • “Son dönemde, ilan sitelerinde gerçek dışı bilgiler ve abartılı fiyatlar içeren ilanların tüketicileri mağdur ettiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ve İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapılması gerekmektedir.

 • Yapılan değişikliklerle, sahte hesaplar aracılığıyla ilan vermenin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Ayrıca, ilanı verenin ilana konu taşıtın veya taşınmazın sahibi tarafından yetkilendirilmiş olması gerekmektedir. Emlak komisyoncuları ve oto galericiler ise yetki belgeleriyle ilan verebilecekler.

 • Sahte ilanların engellenmesi, fiyat artışlarının kontrol altına alınması ve ilanlardaki bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yönetmeliklere uymayanlar için 10.000 TL ile 100.000 TL arasında idari para cezası uygulanacak. Değişiklikler, yayım tarihini takip eden 2 ay içinde yürürlüğe girecek.”

Emlak piyasasındaki değişiklikler ve sektördeki diğer güncel gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin! Ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link