Arama sonuçlarınız

İskan Belgesi Nedir? İskan Belgesi Neden Gereklidir?

Tarih: 4 Aralık 2020
Son güncelleme: 22 Nisan 2021
iskan belgesi nedir?

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin ev almadan önce birkaç noktaya dikkat etmesi gerekir. Almak istedikleri evin belediye tarafından verilen oturma izninin yani iskan belgesinin olması zorunludur. Bunun haricinde kişi kendisine ait olan bir arsaya ev yaptırmak isterse de evin inşaatının tamamlanmasının ardından iskan belgesini alması hukuki süreçlerden ötürü gereklidir. Peki, ev sahibi olmak isteyen kişi için büyük bir önem taşıyan iskan belgesi nedir? Nasıl alınır? Neden gereklidir?

İskan Belgesi Nedir?

İskan belgesi, diğer adıyla yapı kullanma izni belgesi, belediye yetkilileri tarafından verilen, yapının ilgili kanun ve yönetmeliğe uygun bir şekilde tamamlandığını gösteren izin belgesidir. İskan belgesinin sorunsuz bir şekilde alınabilmesi için binanın mutlaka projeye uygun bir şekilde tamamlanması gerekir. Proje çiziminden farklı ya da eksik bir şekilde tamamlanan binalara, iskan verilmez. Bunun haricinde bina, inşaat projesindeki gibi değilse inşaat sahibine idari para cezası uygulanabilir ya da binanın yıkılmasına karar verilebilir.

iskan belgesi nedir?
İskan belgesi nedir?

Öncelikle iskan belgesinin sorunsuz bir şekilde alınabilmesi için binanın inşaatına başlanmadan hemen önce inşaat ruhsatı alınmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, inşaat ruhsatının alındığı tarihin başlamasından itibaren iki yıl içerisinde binanın yapımına başlanmasıdır. Beş yılın sonunda da binanın tam anlamıyla bitmesi gereklidir. Aksi takdirde inşaatı beş yıldan fazla süren binalara iskân verilirken sorunlar yaşanabilir. Bu sorunların önüne geçebilmek için bina ruhsatı inşaata başlamadan önce alınmalı ve inşaat belirlenen süre içerisinde bitirilmelidir.

İskan belgesi dahil bütün emlak terimleri ve anlamları için emlak terimleri sözlüğü içeriğimize göz atabilirsiniz.

İskan Belgesi Nasıl Alınır?

Belgeyi almak için nasıl bir yol izlemek gerekiyor?
İskan belgesini alabilmeniz için izlemeniz gereken birkaç önemli adım bulunmaktadır.

İskan belgesi almak için binanın inşaatının tamamlanmış, gerekli hukuki prosedürlerin yerine getirilmiş olması gerekir. İskan belgesi için inşaat sahibi ya da inşaat sahibinin yetkilendirdiği kişi, belediyenin İmar Müdürlüğü Yapı Kullanım İzin Birimi’ne başvuru yapar.

Birimde bulunan yapı teknik ekipleri 30 gün içinde inşaatı tamamlanan binayı incelemeye giderler. Ekipler, projedeki detayların yerine getirilip getirilmediğine bakarlar ve binanın ruhsat durumunu incelerler. İnceleme sonucunda projede belirtilen binadan farklı bir bina yapılmışsa veya ödenmesi gereken vergi ve harçlar ödenmemişse belediye yapı teknik ekibi binaya oturum izni vermez.

İskan belgesi, bina ruhsat belgesine sahipse ve projedeki detaylara göre tamamen bitmiş ise verilir.

İskan Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

iskan belgesi gerekli evraklar nelerdir?
İskan belgesini alabilmeniz için gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekiyor.

Yapı inşaatı tamamlandıktan hemen sonra binaya iskan belgesi alabilmek için gerekli olan evrakların iyice araştırılıp başvurunun eksiksiz bir şekilde yapılması gereklidir.

İskan başvurusu için gerekli belgeler şu şekilde:

 • İskan belgesinin istendiğine dair yazılan dilekçe
 • Binaya ait olan tapu kaydı bilgileri
 • Vergi dairesinden alınan “Borcu Yoktur” belgesi
 • Dış kanal belgesi (İZSU)
 • Telekom vizesi
 • Proje müellifleri raporu
 • Yapı Denetim Kuruluşu’ndan alınan rapor
 • Binaya ait olan cephe fotoğrafları (13 x 18 cm ölçülerinde)
 • SGK’dan alınan ”Borcu Yoktur” belgesi.

Gerekli belgeler inşaat sahibi ya da inşaat yetkilisi tarafından hazırlanır ve belediyenin İmar Müdürlüğü Yapı Kullanım İzin Birimi’nden iskan başvurusunu yapılır.

İnşaatı tamamlanan binanın içerisinde asansör varsa, yukarıda sıralananlardan farklı olarak birkaç ek belge daha istenebilir. Ek olarak istenen belgeler şunlardır:

 • 4 adet Muayene Raporu
 • Asansör firmasından alınacak TSE belgeleri
 • Muayene fişi
 • Sığınak raporu
 • Yangın tesisat raporu.
 • Garanti belgesi
 • Mühendislerin SMM belgeleri
 • Uygulama projeleri

İskan Belgesi Neden Gereklidir? Olmadığı Durumlarda Ne Gibi Sorunlar Ortaya Çıkar?

Ev sahibi olmak isteyen kişiler alacakları evin iskan belgesinin olup olmadığına dikkat etmelidir. İlgili belge, inşaatı biten binanın projeye uygun bir şekilde tamamlandığını ispatlayan oturum izni olduğundan ötürü iskan olmayan binaların hukuki prosedürlerinde bir takım aksaklıklar yaşanabilir. Bu nedenle belgenin olmadığı durumlarda ortaya çıkabilecek sorunları bilmek ve buna göre hareket etmek faydalı olacaktır.

İskan belgesi olmayan durumlarda ortaya çıkabilecek sorunlar şu şekildedir:

 • Konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyen kişiler bankadan konut kredisi çekemeyebilir.
 • Belediyeden bina ile ilgili onay almak zorlaşabilir. Elektrik, su, doğalgaz gibi abonelikler için büyük masraflar gerekebilir.
 • Kat irtifakı bulunan binaların tapuları kat mülkiyetine çevrilmeyebilir.
 • İnşaat planına göre yapılmayan binalar yıkılabilir ya da düzenlemelerin yapılması istenebilir. Bu da inşaat sahibi için büyük masraflara neden olabilir.
 • Belediyenin vermiş olduğu ruhsatın veriliş tarihinden itibaren beş yıl sonrasına kadar oturma izni alınmayan yapılara para cezası uygulanabilir.

Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti Nedir?

kat irtifakı nedir?
Almak istediğiniz evin kat irtifakı ve kat mülkiyeti tapularına sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Kat irtifakı, proje üzerinden ev alan kişilere, binanın inşaat aşamasında arsa üzerinden aldıkları daire için verdikleri tapudur.

Kat mülkiyeti, inşaatı tamamlanmış binalarda bulunan dairenin, kişiye ait olduğunu gösteren tapu belgesine verilen isimdir.

Kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından yapılır. Binanın iskan belgesi ile tapu dairesine gidip arsa olan tapu cinsi kat mülkiyetine dönüştürülür.

İleride bir sorun yaşamamak adına almak istediğiniz evin iskan belgesine sahip olup olmadığını kontrol ettirmeniz sizler için faydalı olacaktır.

Emlak ve gayrimenkul sektörü ile ilgili merak ettiğiniz tüm cevaplar için doğru adres Emlaksat. Evinizi hızlı ve güvenli bir şekilde satmak ve en güncel gayrimenkul blog yazıları için Emlaksat’ı takip etmeyi unutmayın!

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link