Arama sonuçlarınız

Ekspertiz Raporu Nedir? Ev Alırken Neden Gereklidir?

Tarih: 7 Aralık 2020
Son güncelleme: 19 Temmuz 2021
ekspertiz raporu nedir

İçinde bulunduğumuz mevcut ekonomik koşullarda büyük paralar ile ev alındığını düşünürsek ekspertiz raporunun gerekliliği de kaçınılmazdır. Alacağınız evin gayrimenkul değerleme uzmanı tarafından incelenmesi ve evin değerinin ekspertiz raporu ile tescillenmesi doğru bir yere yatırım yapmanızı sağlayacaktır. Peki ekspertiz raporu nedir? Ekspertiz raporunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar nelerdir? Ev alırken ekspertiz raporu neden gereklidir?

Ekspertiz raporu, satın alınacak evin yaş, konum, fiziki koşullar, kat sayısı, ulaşım olanakları, tapu türü, itibar özellikleri, sosyal olanakları, yeşil alanları, inşaat halinde ise inşaatın yüzde kaç tamamlandığı gibi hususların incelenerek evin değerinin belirlenmesi ve tüm özelliklerinin bir raporda toplanmasıdır.

Rapor, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından hazırlanmaktadır.

ekspertiz raporu
Ekspertiz raporu nedir?

Ekspertiz raporu üç aşamada tamamlanmaktadır.

 • İlk aşama, değerlendirilmesi istenilen evin fiziki çevresinde yapılan çalışmalardır. Evin hangi konumda ve kaç metrekare olduğu, cephesi ve çevresindeki yeşil alanlar gibi birtakım hususlar incelenir.
 • İkinci aşamada tapu kayıtları, eve ait imar planı gibi resmi kayıtlar incelenmektedir.
 • Son aşamada toplanan ve analiz edilen bu bilgiler rapor haline getirilmektedir.

Tüm bu incelemeler tamamlandığında evin rayiç bedeli olarak adlandırılan alım-satım değeri ortaya çıkar. Evin tüm özelliklerini içeren bu rapor, hem satıcı hem de alıcı taraf için oldukça önemlidir.

Ekspertiz raporu ve benzeri tüm emlak terimlerine ve anlamlarına emlak terimleri sözlüğümüzden bakabilirsiniz.

Ekspertiz Raporunda Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Konut kredisi ile ev almak isteyen kişiler için ekspertiz raporundaki bilgiler büyük önem taşımaktadır. Banka, kişilere vereceği kredi miktarını ekspertiz raporundaki bilgilere göre belirlemektedir. Bu nedenle de ekspertiz raporu yaptırmadan önce mutlaka rapor hakkında araştırma yaparak raporun hangi özelliklere göre verileceğini bilmeniz faydalı olacaktır.

ekspertiz nedir
Ekspertiz raporu alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunmaktadır.

Konut kredisi ile ev almak isteyen kişiler için ekspertiz raporu zorunludur. Banka, anlaşma sağladığı gayrimenkul değerleme şirketleri ile ev sahibi olmak isteyen kişilerin almak istedikleri evleri inceletip ekspertiz raporunu hazırlatmaktadır. Burada önemli olan nokta gayrimenkul değerleme şirketinin ya da uzmanlarının bankadan bağımsız bir şekilde çalışmasıdır. Yani kişinin almak istediği evin değerleme işlemleri banka çalışanları tarafından değil bağımsız olarak gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Önemli olan diğer bir nokta ise ev almak isteyen kişinin ya da bankanın görevlendirdiği gayrimenkul değerleme uzmanlarının mutlaka SPK lisanslı olmasıdır. Yasal olarak lisansa sahip olmayan kişiler, evleri yanlış değerlendirebilir ve ev sahibi olmak isteyen kişiler zarara uğrayabilir.

Ekspertiz Raporu Ev Alırken Neden Gereklidir?

Ev alırken neden gerekli?
Ekspertiz raporu ile evinize ait olan tüm özellikleri öğrenebilirsiniz.

Uzmanlar tarafından hazırlanan bu rapor, evin tüm özelliklerinin analiz edildiği bir belge olmasından ötürü bir evin alıcısını ve satıcısını yakından ilgilendirmektedir. Evin değerinin doğru belirlenmesinin yanında, emlak vergisi ve tapu harcı gibi ödemelerin de doğru miktarlarda yapılmasına imkan sağlar. Ayrıca bankalar, ev satın almak isteyen müşterilerine evin değeri oranında kredi imkanı sunabilir. Peki ekspertiz raporu neden gereklidir?

Resmi Evraklarda Bulunan Olumsuzluklar Ortaya Çıkar

Ekspertiz raporunda tüm resmi evrakların baştan sona incelenmesiyle evin imara göre projeye uygun olup olmaması, haciz, ipotek gibi olumsuz durumlar belirlenir. Böylelikle evi satın alacak kişi tüm bu olumsuzluklardan önceden haberdar olarak kararını daha doğru bir şekilde verebilir.

Evin Piyasadaki Alım-Satım Değeri Belirlenir

Ekspertiz raporları sayesinde evlerin gerçek değerleri doğru bir şekilde belirlenebilir. Satın alınmak istenen bir ev, gerçek değerinin çok üzerinde gösterilmiş ya da çok aşağısında satılmak istenmiş olabilir. Bu gibi durumlarda ev sahibi olmak isteyen veya evini satmak isteyen bireyler ileride pişman olacakları yanlış kararlar vermiş olurlar. Ekspertiz raporları bu gibi durumları doğrudan ortadan kaldırabilecek nitelikte belgeler olmaları açısından emlak sektöründe büyük önem taşırlar.

Ev alım-satım
Ekspertiz raporu sayesinde daha güvenli bir alım-satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Evin İskan Durumundan Haberdar Olabilirsiniz

İskan belgesi, belediye tarafından verilen, evin yasal düzenlemelere uygun bir şekilde yapıldığını ispatlayan oturum izni belgesidir. Yalnızca iskan belgesine sahip olan evlerde resmi işlem yapılabilmektedir. Satın alacağınız evin tüm özellikleri olduğu gibi iskan durumu da ekspertiz raporunda yer alır.

İstenmeyen Durumların Önüne Geçersiniz

Tapu işlemleri sırasında tapu devri yapılan ev ile gösterilen evin aynı olmaması gibi olumsuz durumlarla karşılaşılabilinir. Ekspertiz raporu ev ile ilgili tüm özellikleri barındırdığından tapu işlemleri sırasında bu gibi olumsuzlukların yaşanmasını en başından önler veya yıllar sonra çıkabilecek sorunlar için kişinin yasal haklarını kullanabilmesine olanak sağlar.

Sizler de ev alırken ya da satarken evin değerini belirleyen bir ekspertiz raporunun olmasına dikkat etmelisiniz ve buna göre karar vermelisiniz.

Emlak ve gayrimenkul sektörü ile ilgili merak ettiğiniz tüm cevaplar için doğru adres Emlaksat. Sahip olduğunuz evi hızlı ve güvenli bir şekilde satmak için iletişim bilgilerini takip ederek bize ulaşabilir ve Emlaksat’ın ayrıcalıklarından faydalanmaya hemen başlayabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link