Arama sonuçlarınız

Kira Sözleşmelerinde Yeni Dönem | Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Planı Açıklandı

Tarih: 23 Aralık 2022
Son güncelleme: 21 Mayıs 2023

Kira sözleşmelerinde yeni dönem başlıyor. Kira sözleşmeleri artık e-devlet üzerinden düzenlenecek. Karar, 2024 yılının sonuna kadar yürürlüğe girecek.

Kira sözleşmeleri artık e-devlet üzerinden düzenlenecek.

Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Planı

Hükümet, kayıt dışı ekonomiyle mücadele için yeni adımlar planlıyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Risk Analizi Genel Müdürlüğünce hazırlanan 2023-2025 dönemine ilişkin Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Planı’nı açıkladı.

Plana göre 2025’in sonuna kadar 44 eylem tamamlanacak. Planın uygulanmasıyla ekonominin sağlıklı temellerde büyümeyi sürdürmesi amaçlanıyor.

Eylem Planı, Bakanlığın internet sitesinde yayımlandı.

Kira Sözleşmeleri E-devlet Üzerinden Düzenlenecek

Kira sözleşmeleri e-devlet üzerinden yapılacağı için yetki belgesi olmayan emlakçıların faaliyetleri de engellenmiş olacak. Böylece sözleşmeler belli bir standarda oturmuş olacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ilgili kurumlarla hukuki ve idari altyapıyı oluşturacak.

Kiracı ile ev sahibi aralarında uzlaşarak kira bedelini belirliyor sonrasında sözleşme oluşturuluyordu. Bu şekilde ortaya çıkan vergi kaybı da düzenlemeyle beraber engellenmiş olacak. Dolayısıyla düzenlemeyle beraber konutların bölgedeki gerçek değerleri de daha doğru belirlenebileceği düşünülüyor.

Kayıt dışı ekonomiyle mücadele planı doğrultusunda kira sözleşmelerinde yeni dönem başlıyor.

Ek olarak, son yıllarda kiracı ve ev sahibi arasındaki uyuşmazlık mahkemelere fazlaca yansımaya başlamıştı. Davaların yaklaşık yüzde 20’sini bu uyuşmazlıklar ve kira tespit davaları oluşturuyordu. Kira sözleşmelerinin e-devlet üzerinden yapılmasıyla beraber bu sorunun da çözüleceği öngörülüyor.

Gayrimenkul Bilgi Değerleme Sistemi Kurulacak

Türkiye’de bir ilk olarak kurulan sistemle Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne entegre Türkiye taşınmaz değer haritaları oluşturulacak. Böylece sistemde toplu değerleme modeli ile taşınmazların değeri belirlenecek. İçişleri Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Gelir İdaresi, BDDK, SPK ve belediyeler ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün beraber çalışmasıyla düzenleme yapılacak. Yine 2025 yılına kadar sistemin kurulması planlanıyor.

Kira sözleşmelerinde e-devlet düzenlemesinden konut lokasyonunun emlak fiyatına etkisine kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link