Arama sonuçlarınız

Tapu Devrinde Sahteciliğe Son | Elektronik Kimlik Doğrulama

Tarih: 9 Aralık 2022
Son güncelleme: 21 Mayıs 2023

Geçtiğimiz ay itibariyle Türkiye’nin tamamında, toplamda 970’den fazla Tapu Müdürlüğünde kimlik doğrulama cihazları kullanılmaya başlandı. Çipli ve biyometrik bilgilere sahip yeni kimlik kartlarının ardından 2021 yılında hayata geçirilen elektronik doğrulama sistemi artık tüm Türkiye’de kullanılıyor.

Böylece kimlik sahteciliğinden kaynaklanan sorunlar ve tapu devrinde sahtecilik ihtimalinin önüne geçilecek. Tapu devri için tapu müdürlüklerine gelen vatandaşlar yeni kimlik kartlarını sisteme girecekler ve sistemdeki bilgilerle kişinin parmak izi karşılaştırılacak.

Elektronik kimlik doğrulama sistemi tüm Tapu Müdürlüklerinde kullanılmaya başlandı.

E-kimlik doğrulama uygulaması tam olarak hayata geçirilemediği için işlemlerin güvenliği için geliştirilen çiplerin tüm avantajlarından yararlanılamıyordu. Bu elektronik cihazlar sayesinde yeni kimliklerde bulunan çiplerin içerisinde saklanan tüm bilgiler okunabiliyor.

Cihazın Kimlik Doğrulama Süreci

biOnay tarafından geliştirilen cihazların bir tarafına kimlik kartı takılarak cihazın kişinin bilgilerini bulması sağlanıyor. Kimlik onaylandıktan sonra kişinin parmak iziyle beraber teyit işlemi gerçekleştiriliyor.

Cihazın kimlik doğrulama işlemini yapması 26 saniye sürüyor ve adımlar şu şekilde ilerliyor:

 • e-Kimlik kartının cihaza takılması
 • Kişisel mesajın kart sahibi tarafından onaylanması
 • Menüden kimlik doğrulama işleminin seçilmesi
 • Kimlik sertifikasının online Nüfus ve Vatandaşlık İşleri kayıtlarından sorgulanması
 • Parmak izi ile kart sahibinin doğrulanması
 • Cihaz tarafından kimlik doğrulama bildirimi üretilmesi
 • Merkezi kimlik doğrulama sunucusunda bildirimin doğrulanması

biOnay, TÜBİTAK e-Kimlik laboratuvarının gerçekleştirdiği fonksiyonel testlerden geçerek TSE Uyumluluk sertifikasını alan ilk EKDS ürünü oldu. biOnay Kurucu Ortağı Ümit Yaşar Usta, aldıkları sertifikayla Türkiye’nin ilk onaylı KEC (Kart Erişim Cihazı) ürünü olduklarını duyurarak Türkiye’de dijitalleşmede yeni ve büyük bir adım atıldığını vurgulamıştı.

Noterlerde Tapu Devri İmkanı Başlıyor! 1 Ocak 2023

Noterlerde tapu devri başlıyor. 1 Ocak 2023’den itibaren noterler gayrimenkul satış yetkisine sahip olacak. Türkiye’de tapu dairelerinde her yıl yaklaşık 15 milyon işlem yapılıyor. Bunların 3 milyonu ise taşınmaz satışlarından oluşuyor. Alım-satımda yaşanan hareketlilik tapu dairelerinde yoğunluğu artırdığından randevularda da sıkıntılar yaşanıyordu. Bu amaçla yapılan düzenleme 28 Haziranda Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Noterler için yapılan tapu devri düzenlemesinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Tapu devrinde sahteciliğe karşı geliştirilen yeni çözümlerden metaverse üzerinden arsa alımına kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link