Arama sonuçlarınız

Konut İçin Ödenen Vergiler Nelerdir, Ne Zaman Ödenirler?

Tarih: 9 Eylül 2022
Son güncelleme: 21 Mayıs 2023

Gayrimenkul yatırımı yapabilmek kuşkusuz çoğu kişinin hedeflerinden biridir. Konut sahibi olmak iyidir ancak gereklilikleri de vardır. Örneğin ev sahiplerinin belirli zaman ve koşullarda ödedikleri konut için ödenen vergiler bulunur. Bu vergiler şunlardır:

 • Emlak Vergisi
 • Kira Gelir Vergisi
 • Değer Artış Kazancı Vergisi
 • Çevre Temizlik Vergisi
Konut 1için Ödenen Vergiler
Konut için ödenen vergiler nelerdir?

Konutta kiracının bulunmasının vergi yükümlülüğüne etkisi yoktur, bu vergileri her zaman evin yasal sahibi öder. Ek olarak kiracıların ödediği başka vergiler vardır.

Emlak Vergisi Nedir, Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi, taşınmaz mallar için her yıl ödenen bir vergidir. Konut, işyeri, arsa gibi gayrimenkuller için ödenmesi gerekir.

Yılda iki defa eşit şekilde ödenebilen bu vergiyi internet, bankalar ya da vergi daireleri aracılığıyla ödeyebilirsiniz. Eğer banka aracılığıyla verginizi ödemeye karar verirseniz varsa konut kredinizi aldığınız bankayı seçmeniz yararınıza olacaktır. Çünkü bankalar vergileri taksitlendirme imkanı sunabilmektedir.

Emlak vergisini ilk kez ödeyecekseniz mülk adresinizin bulunduğu belediyeye giderek şahsen başvurmanız gerekir. Başvururken gerekli olan belgeler:

 1. Tapu fotokopisi
 2. Bina için yapı kullanma izni fotokopisi
 3. Binanın adresi (mahalle, sokak ve kapı numarası)
 4. Mal sahibinin ikamet ve arsa adresi
 5. Mal sahibinin vergi numarası ve kimliği

Tapu fotokopiniz ile belediyeye gittiğinizde verilen başvuru formunu doldurup ilgililere teslim etmelisiniz. Bu başvurudan sonra yılda iki kez verginizi ödemeniz gerekmektedir.

Evinizi yeni aldıysanız emlak vergisini taşındıktan bir yıl sonra ödemeye başlarsınız.

Emlak Vergisi Ne Kadardır?

Verginin miktarı evin değeri üzerinden hesaplanır. Emlak vergisi hesaplama konusunda belediyeler konutla ilgili bazı faktörleri gözeterek asgari tutarda fiyatlandırma yaparlar. Örneğin mülkünüzün bulunduğu şehrin niteliği(örneğin büyükşehir olması) vergi tutarını etkiler.

Emlak vergisi miktarı hesaplama
Emlak Vergisi Nedir? Emlak Vergisi Ne Kadar?

Evinizi konut kredisi ile aldıysanız evinizin değeri kredi alınırken yapılan ekspertiz işlemlerindeki rapordaki gibi kabul edilir. Dolayısıyla emlak vergisi miktarınız da buna göre belirlenir.

Emlak Vergisinden Muaf Olanlar

Devlet, emlak vergisi konusunda bazı kriterler doğrultusunda belirli kitleleri muaf tutmuştur. Bu muafiyet durumu taşınmaz mallardan yalnızca konutlar için geçerlidir, sıfır oranlı emlak vergisi olarak da bilinir. Emlak vergisinden muaf olan kişiler:

 • Engelliler
 • Hiçbir geliri olmayan işsizler
 • Hiçbir geliri olmayan ev hanımları
 • Şehit ve gazi yakını olan kişiler
 • Herhangi bir emekli yakını vefat etmiş olan kişiler

Ayrıca emlak vergisinden muaf olabilmek için kişinin ikinci bir evinin olmaması ve bahsi geçen evin 200 m²’den küçük olması gerekir.

Çevre Temizlik Vergisi Nedir, Nasıl Ödenir?

Ev aldığınızda belediye, çöp vergisi” de denilen temizlik vergisini ödemenizi ister. Çevre temizlik vergisini; ev kirada değilse ev sahibi, kirada ise kiracı öder. Dolayısıyla evinizde kiracı varsa bu vergiden muafsınız. Çünkü konutların çevre temizlik vergisi su faturalarına yansıtılır.

Kira Gelir Vergisi Nedir, Nasıl Ödenir?

Kira gelir vergisi, konutunuzu kiraya verirseniz ödemeniz gereken bir vergi türüdür. Eviniz varsa ama kirada değilse ödemeniz gerekmez. Bu vergi de emlak vergisi gibi yılda iki defa ödenir. Ödenecek tutar yine mülkün değerine göre belirlenir. Evden elde edilen yıllık kira geliri kira gelir vergisinin tutarı için belirleyicidir.

Kiradan elde ettiğiniz yıllık gelir, her yıl Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanan konut kira gelir vergisi istisna tutarından düşükse bu durumda vergi ödemekten muaf olursunuz. 2022 yılında konut kira geliri istisna tutarı 9.500 TL olarak belirlenmiştir.

Kira gelir verginizi vergi daireleri aracılığıyla ödeyebilirsiniz. Online ödeme yapmak ya da borç sorgulamak için Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kira Gelir Vergisi Nedir, Nasıl Ödenir?
Kira Gelir Vergisi Nedir?

Değer Artış Kazancı Vergisi Nedir, Nasıl Ödenir?

Değer artış kazancı vergisi, konutun alış tarihinden sonra ilk 5 sene içerisinde satılması durumunda ödenmesi gereken vergi türüdür. Dolayısıyla eğer evinizi aldıktan beş yıl sonra satıyorsanız ya da ev size miras olarak kaldıysa bu vergiyi ödemeniz gerekmez.

Vergi oranı; evin alındığı zamanla satıldığı zamandaki miktarlar arasındaki fark hesaplanarak belirlenir. Konuttan kâr edilerek satılması durumunda belirli bir tutarın devlete vergi olarak ödenmesi gerekmektedir.

Değer artış kazancı verginizi yine vergi daireleri veznelerinden, bankalardan ya da Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden ödeyebilirsiniz.

Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Bu konut vergisi de genellikle mart ve nisan aylarında olmak üzere iki eşit taksit halinde ödenir. Tüm vergi türlerinde olduğu gibi bu vergi ödemesi için de takvimi resmi kaynaklardan takip etmelisiniz.

Konut için ödenen vergilerden miras kalan evinizi nasıl satabileceğinize kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link