Arama sonuçlarınız

Konut Lokasyonunun Emlak Fiyatına Etkisi

Tarih: 23 Eylül 2022
Son güncelleme: 23 Eylül 2022

Emlak fiyatı hem alıcılar hem satıcılar için önemli bir kriterdir. Fiyat belirlenirken önemli faktörler biri de konut lokasyonudur. Satıcılar emlak fiyatını maksimuma çıkarmak, alıcılar ise minimuma indirmek ister. Ancak iyi bir lokasyondaki ev kendi kendini fiyatlayacak ve alıcı ve satıcının ortak noktada buluşmasını kolaylaştıracaktır. Satıcı evinin konumunun sağladığı avantajları iyi analiz edip sunabilmeli, alıcı ise bu faktörleri yaşamak istediği hayata göre değerlendirebilmelidir.

Dolayısıyla emlak fiyatlarını etkileyen birçok faktör olsa da en öne çıkanı ve birçok özellik getireni konum faktörüdür. Konut lokasyonu da kendi içinde farklı başlıklar altında değerlendirilebilir.

Konut Lokasyonu
Konut Lokasyonunun Emlak Fiyatına Etkisi

Semt

Öncelikle ve en basit şekilde konutun bulunduğu semt ve mahalle ev hakkında bir fikir verir. Çünkü bir evin fiyatı bulunduğu semtteki diğer ev fiyatlarıyla benzer olur. Bu yüzden çevreden bağımsız bir fiyatlandırma düşünülemez.

Her insan yaşamak istediği koşullara göre farklı semtleri kendisine yakın görecektir. Aşağıda bu koşulları etkileyen aranan yakınlıkları sıralamaya çalıştık.

Okul ve Eğitim Kurumları

Konutun yakın olmasının avantaj olduğu yerler denilince akla ilk okullar gelir. Çocuklu aileler için okulun yakın olması büyük bir avantajdır. Özellikle çalışan anne babalar küçük çocuklarını kurs ya da kreşlere yazdırmayı tercih ederler. Bu nedenle okullar ve benzeri eğitim kurumlarının çevresindeki emlak fiyatları da yüksektir. Eğer bahsi geçen eğitim kurumlarının başarıları da yüksekse bu oran daha da artacaktır.

Konut Lokasyonu
Konut Lokasyonunda Aranan Yakınlıklar

Sağlık Kuruluşları

Sağlık hizmetlerine ulaşmak günümüzde oldukça kolaylaştı. Yine de insanlar sağlık kuruluşlarına yakın yaşamayı güvenilir görürler. Belirli bir yaşın üzerindeki alıcılar içinse bu, ilk öncelik olabilir. Lokasyon bazlı gerçekleşen talep artışları emlak fiyatlarına da artış olarak yansır. Sağlık yatırımlarının da artması bu durumu yaygınlaştıracaktır.

İş Merkezleri

Özellikle İstanbul gibi ulaşımın insanlar tarafından sorun olarak görüldüğü yerlerde iş merkezlerine yakınlık alıcılar için cezbedicidir. “İşe ve okula yakın olsun.” cümlesini çoğu kişiden duymak mümkündür. AVM’ler de genellikle iş merkezlerinin yakınlarında konumlandırıldığından hem düzenlenen faaliyetler hem de iş halledebilme imkanı avantajdır. İş merkezlerine yakın olan bir emlağın fiyatı da fazla olacaktır.

Konut Lokasyonu
AVM’ler ve İş Merkezleri

Sosyal İmkanlar

Zorunlu ihtiyaçlardan sonra tüm insanlar evlerinin etrafında yeşil alan olmasını isterler. Örneğin çocuklu bir aile sitede yaşamayı tercih edebilir. Ya da çocuklarının güvenle oynayabileceği bir parka yakın bir evde yaşamayı tercih eder. Ek olarak özellikle şehrin geneli betonarmeyse ev sahiplerine yaşadıkları alanda doğaya yakın olabilmek huzur verecektir.

Bunun yanı sıra evin yakınında bulunan kafeler, eğlence merkezleri ya da sinemalar da evin tercih edilme oranını artırıp fiyatına olumlu etkide bulunur. Zorunlu ve sosyal ihtiyaçlara ulaşılabilir yaşama imkanı veren yerlerde bulunan bir ev kendi kendini değerleyecektir.

Afet Riskleri

Doğal afetlerin oluşturduğu riskler özellikle Türkiye gibi deprem kuşağı üzerinde bulunan ülkeler için önemlidir. Bu nedenle lokasyon seçimi yaparken alıcılar bu duruma oldukça dikkat eder.

Ülkemizin bazı bölgelerinde daha çok etkisini gösteren sel, erozyon gibi doğal afetlere hazırlıklı olabilmek de önemlidir. Evin dere yatağı ya da eğimli araziler gibi konumlarda bulunmaması fiyata olumlu etki edecektir.

Beklenen büyük İstanbul depremi ve yapılan ilgili haberler alıcılar için doğal afet risklerini daha göz önüne alınır hale getirmiştir. Bu yüzden doğal afetlere dayanıklı, risklerden uzak konumlardaki emlakların fiyatı da daha fazla olur.

Konut lokasyonunun emlak fiyatına etkisinden konut vergilerine kadar ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

Ayrıca haftanın her günü 08503079363 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilir, sitemiz üzerinden Whatsapp mesajı bırakabilir ya da bilgi@emlaksat.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Dilerseniz de sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde, biz sizi arayabiliriz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link