Arama sonuçlarınız

Mantolama Nedir? Ne İşe Yarar?

Tarih: 12 Ağustos 2021
Son güncelleme: 2 Şubat 2022
Mantolama Nedir? Ne İşe Yarar?
Mantolama Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda sizlere mantolamanın ne olduğunu, hangi alanlarda kullanıldığını ve ne işe yaradığını anlatacağız. Günümüz binalarının ısı yalıtımı için koruyucu malzemelerle kaplanmasına mantolama denir. Peki ısı yalıtımı ne demek? Isı yalıtımı farklı sıcaklıklara sahip iki ortam arasında ısı geçişinin engellenmesi için yapılan işlemdir. Daha basit bir ifade ile belirtecek olursak, bir yapının tüm yüzeylerinin ısı yalıtımı sağlayan malzemeler ile kaplanmasıdır

Bu teknik Avrupa ülkelerinde 70’li yıllardan itibaren uygulanıyor. Ülkemizde ise Enerji Verimliliği Kanunu’nun çıkmasından sonra en çok tercih edilen teknik dış yalıtım uygulamasıdır. Kullanılacak olan malzemelerin barındırması gereken başlıca özellikler şunlardır:

Mantolama Nedir? Ne İşe Yarar?
Mantolamada Dikkat Etmeniz Gerekenler
 • Ömrü uzun,
 • Kolayca işleme geçirilebilir,
 • Ekonomik,
 • Alev geçirmez yani yanmaz,
 • Nem ve suya dayanıklı,
 • Kokusuz,
 • Buhar direnci yüksek,
 • Basınca karşı dayanıklılığı yüksek olmalıdır.

Mantolama işlemi sırasında kullanılacak olan malzemelerin ısı iletim katsayılarına dikkat etmek gerekir. Isı iletim katsayıları düşük olan malzemeler ısı iletimini yeteri kadar sağlayamayan maddelerdir.

İşlem, binaların dış yüzeylerine yapıldığı için genellikle “dış cephe mantolama” olarak da adlandırılır. Mantolamanın temel amacı ise hâlihazırda sıcak ya da soğuk olan ortamların mevcut ısılarını korumasıdır. Örneğin, kış aylarında sıcak, yaz aylarında ise soğuk havayı içeride mümkün olduğunca çok tutmak isteriz. Mantolama bu durumlarda bize ciddi bir avantaj sağlarken, içinde bulunduğumuz ortamları ısıtmak ya da soğutmak için harcadığımız bütçeyi de düşürmektedir.

Mantolama Ne İşe Yarar?

Bulunduğumuz binanın içerisinde, farklı mevsimlere ve farklı yönlere göre sürekli ısı alışverişi gerçekleşmektedir. Bildiğimiz gibi bu alışveriş soğuktan sıcağa doğru olmaktadır. Dolayısıyla içerideki mevcut ısıyı korumak için klimanızın ya da kombinizin seviyesini arttırmak zorunda kalacaksınız. İşte bu tarz durumlarda mantolamanın önemini görmek çok daha mümkündür. Isı kaybını önlediğinden dolayı, mevcut havayı korumak artık çok daha kolay ve ucuz hale gelmektedir.

Mantolama Nedir? Ne İşe Yarar?
Mantolama Evinizin Isısını Korur

Tüm bunların yanında mantolama işlemi ile birlikte binanın ömrü artar. Peki nasıl? Bildiğimiz gibi ülkemiz gayet nemli olan bir bölge içerisinde yer almaktadır. Mantolama içeriye nem girişini engelleyecektir. Bu durum evin içerisinde rutubet oluşumuna engel olurken duvarların ömrünü ve sağlamlığını uzatacaktır.

İşlemler sonucunda sağlanan pek çok tasarrufun yanında, diğer bir önemli kazanımı ise azalan yakıt kullanımı ile birlikte çevremize daha az zarar vermemizdir. Hava kirliliğinin de önlenmesine katkı sağlamaktadır.

Ev almak ömürlük bir yatırımdır, yıllarca yaşayacağınız ortamı iyi seçmeli, tüm özellikleri tek tek değerlendirmelisiniz.

Tapu işlemlerinden doğru ev cephesi seçimine varıncaya kadar ev satın alımı ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

Ayrıca haftanın her günü 08503079363 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilir, sitemiz üzerinden Whatsapp mesajı bırakabilir ya da bilgi@emlaksat.com adresimize e-posta gönderebilirsiniz. Dilerseniz de sitemizdeki iletişim formunu doldurmanız halinde, biz sizi arayabiliriz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link