Arama sonuçlarınız

Tapu Parsel Sorgulama İşlemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Tarih: 19 Aralık 2020
Son güncelleme: 9 Haziran 2021
Tapu parsel sorgulama nasıl yapılır
Tapu parsel sorgulama işlemi ev alma sürecinde çok önemlidir.

Bütçenizi belirlediniz, almak istediğiniz evi seçtiniz. Peki, ya sonrası? Satın almak üzere anlaştığınız konutun almak istediğiniz konut olduğundan emin misiniz? Burada tapu parsel sorgulaması adımı devreye giriyor. Konut satın alırken bilinmesi gereken en önemli süreçlerden biri olan tapu parsel sorgulama hakkında tüm detayları sizin için açıkladık.

Tapu Parsel SorgulamaNedir?

Satın almak istediğiniz konutun caddesini ve sokağını gördükten sonra resmi olarak evin devir işlemlerinin yapılabilmesi için tapu üzerindeki ada ve parsel bilgilerine ihtiyacınız olacak. Basit bir tanımla, ada, çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğudur. Parsel imar yasalarına göre ayrılan ve sınırlanan bir arazi parçasıdır. Dolayısıyla satın almak istediğiniz konutun tapu ve kadastro idarelerindeki kimliği, tıpkı TC kimlik numarasında olduğu gibi, bu kavramlardan meydana gelir. Bu bilginin doğruluğunu belediyelerdeki tapu kadastro idareleri, internet sitesi ve TKGM parsel sorgulama mobil uygulaması aracılığıyla teyit etmeye tapu parsel sorgulama denir.

Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu parsel sorgulaması birkaç şekilde yapılabilir.

 • Satın almak istediğiniz konutun bulunduğu bölgedeki belediyeye başvuru yaparak ilgili görevliler aracılığıyla tapu sorgulaması yaptırabilirsiniz.
 • https://parselsorgu.tkgm.gov.tr sitesi aracılığıyla ilgili konutun tapusunda yer alan bilgiler üstünden sorgulama yapabilir, taşınmazın konumunu görerek satıştan emin olabilirsiniz
 • Son olarak internet sitesine benzer mobil uygulamasını kullanarak pratik bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz.

Websitesi Üzerinden Tapu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İnternet sitesine girdikten sonra sorgulama yapabilmek için solda bulunan panellerden satın almak istediğiniz konutun il, ilçe, mahalle, ada ve parsel bilgilerini kullanmalısınız. Bu şekilde sorgulama sonucu çıkan bölge ile satın almak istediğiniz konutun konumunu karşılaştırabilirsiniz.

Websitesi arayüzü
Soldaki panellerden ilgili konutun bilgilerini sorgulatabilirsiniz.

Yine aynı şekilde, harita üzerinden, var olan bir taşınmazı seçerek, konuta ait taşınmaz numarası, ada, parsel, tapu alanı, taşınmazın niteliği, bulunduğu mevkii, bulunduğu pafta gibi öznitelik bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Tapu parsel sorgulama internet sitesi
Sorguladığınız konutun öznitelik bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Mobil Uygulama Üzerinden Tapu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

TKGM parsel sorgulama mobil uygulamasını cihazınıza indirdikten sonra sorgulamak istediğiniz konutun bilgilerini sol üst köşedeki panelden girebilirsiniz.

Mobil arayüz
Mobil uygulamayı kullanarak hızlı bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz.

Bu panelleri kullanarak istediğiniz konutun öznitelik bilgilerine ve harita üstündeki konumuna ulaşabilirsiniz; böylelikle olası yanlış anlaşılmalardan korunabilir ve güvenle almak istediğiniz konuttan emin olabilirsiniz.

Mobil arayüz, öznitelik bilgisi
Öznitelik bilgilerine ulaşabilir, konutun konumunu doğrulayabilirsiniz.

Tapu Parsel Sorgulama Neden Gereklidir?

Satın almak istediğiniz taşınmazın, resmi olarak da almak üzere anlaştığınız konut olduğundan emin olmak ve herhangi bir yanlış anlaşılma veya dolandırıcılığa izin vermemek adına tapu parsel sorgulamasını yapmanız hayati önem taşır. Ada parsel bilgileri, tapu örneği ve almak istediğiniz konutun fiziki çevresi uyumluluk içinde olmalıdır. Bu kontrolü sağlayabilmek için tapu üzerindeki bilgilere ve terimlere hâkim olmak gerekir.

Tapu işlemleri haricinde de dikkat edilmesi gereken işlemlerin olduğu konut sahibi olma sürecinde, gözden kaçabilecek fazlasıyla detay bulunmaktadır.  Hukuki yaptırımlara maruz kalabileceğiniz veya satın alma sürecinde vakit kaybedebileceğiniz böylesine önemli bir konuda profesyonel destek alacağınız kurum ve kişilerin bilgisi size yol gösterecektir.

Ev alım-satım sürecinin zorlu olduğunu ve doğru bilginin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Aklınıza takılan tüm sorular için Emlaksat olarak sizlerleyiz! Bizi takip etmeyi ve içeriklerimizi paylaşmayı unutmayın.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link