Arama sonuçlarınız

Satın Alacağım Evden İpoteğin Kaldırıldığını Nasıl Öğrenebilirim?

Tarih: 2 Şubat 2023
Son güncelleme: 2 Şubat 2023

Ev alma sürecindeki belli resmi aşamaların sonuncusu tapu işlemleridir. Tapu devrinden önce ipotek sorgulama işlemi önem arz eder.

İpotek, mevcut veya doğacak herhangi bir alacak için taşınmaz malın güvence altına alınması, bir alacağın teminatı olarak taşınmazın teminat gösterilmesidir. Eğer satın alınacak evin üzerinde ipotek varsa tapu devrinden sonra borçtan yeni malik sorumludur. Dolayısıyla tapu devrinin gerçekleştiği tarihten itibaren satın alınan mal üzerinde ipotek varsa bu durumla ilgili problem yaşanabilir.

Satın alacağım evde ipotek var mı?

Satın alacağım evde ipotek var mı? İpotek sorgulama nasıl yapılır?

Öncelikle ipotek sorgulamasını mülk sahibi yapmalı ve ilgili mülk hakkında “borcu yoktur” ifadesi bulunan belgeleri alıcıya iletmelidir. Çünkü ne şartla olursa olsun ipotek bilgileri asla üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

E-devlet üzerinden ipotek sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

E-devlet’te tapu bilgileri sorgulama kısmına gelerek ipotek sorgulama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz:

E-devlet Tapu İpotek Sorgulama

Tapu Müdürlüğüne giderek mülkünüzle ilgili ipotek sorgulayabilirsiniz.

İkinci yolda ise bizzat tapu müdürlüğüne gidip nüfus cüzdan bilgilerinizle mülkünüz üzerinde ipoteğin olup olmadığını öğrenip belgeleyebilirsiniz.

Başkasına ait tapu ve ipotek nasıl sorgulanır?

Tapu bilgilerinin üçüncü kişilere verilmesi kanunen yasaktır. Belirttiğimiz gibi tapu üzerindeki borç ve ipotek bilgisini üçüncü şahısların öğrenmesi mümkün değildir. Başkasına ait tapu sorgulama işlemi yapmak da aynı şekilde yasal olarak uygun bir işlem değildir.

Tapu İpotek Kaldırma işlemi nasıl yapılır? Kredi borcu tamamlanmış evin ipoteği nasıl kaldırılır?

İpotek kaldırma işleminin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle kişinin ilgili borcunun tamamını ödemiş olması gerekir. Sonrasında kişi, ipotek kaldırma işlemi için bankaya müracaat etmelidir.

İpotek nasıl kaldırılır?

İpotek kaldırmak amacıyla bankaya müracaat süreci, bankadan bankaya göre farklılık gösterebilir ve bazı işlemler için beklenmesi gerekebilir. Bu süreç boyunca banka, kişinin borç dosyasını inceleyecektir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından bankanın yanıtı olumlu yönde ise kişiye ipotek yazısı verilmektedir. Bankadan ipotek fek yazısının alınmaması halinde ipotek kaldırma işlemi gerçekleştirilememektedir. Fek yazısı, banka tarafından Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne teslim edilir ve işleme alındıktan sonra ev üzerindeki ipotek kaldırılır.

İpotek Fek Yazısı Nedir?

Kişi borcunun tamamını ödediği zaman ipoteğin kaldırılması için banka tarafından hazırlanan belgeye fek yazısı denmektedir. Bankalar tarafından borçlu olan kişilere verilen ipotek fek yazısı bireylerden alınacak belirli tutarlardaki ücretler karşılığında verilmektedir.

Gayrimenkul Üzerindeki Eski Emlak Vergisi Borçlarından Kim Sorumludur?

Emlak vergisi borç bilgisi de üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır. Emlak borcu bilgisini öğrenmek için e-Devlet uygulaması kullanılabileceği gibi bağlı olunan belediyelere de başvurulabilir. Alıcı yine, satıcıdan “borcu yoktur” ibareli belgeyi talep etmelidir.

Satışı yapılan mülklerin geçmişten kalan tüm emlak vergisi borçlarından eski malik sorumludur. Fakat ilgili kanun, mülke ait olan ödenmemiş eski emlak vergisinden yeni maliki de sorumlu tutabilmektedir. Ancak yeni malik, sadece müteselsilen sorumlu tutulur. Müteselsilen, hukuki bir kavramdır, zincirleme olarak ya da dolaylı olarak anlamına gelmektedir.

Yeni Evim Konut Kampanyası ile ilgili merak edilenlere ve kampanyaya katılacak inşaat firmaları ve projelerine ilgili blog yazılarımızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca ev satın alımı ve kiralanması ile ilgili her türlü içeriği Emlaksat Blog’da bulabilirsiniz.

 • İletişime Geçin

  Listeleri Karşılaştır

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link

  We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

  Send
  By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
  close-link

  Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

  Gönder
  Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
  close-link