Arama sonuçlarınız

Emlaksat Emlak Terimleri Sözlüğü

Emlaksat emlak terimleri sözlüğümüzde gayrimenkul ile ilgili alım, satım, kiralama ve hukuki işlemlerinde kullanılan tüm terimlerin anlamını bulabilirsiniz

Harfler | # A B Ç C D E F G H İ K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z
Aradığınız harfin sonuçları şu şekilde:
Vakıf
Gerçek ya da tüzel kişiler tarafından yararlı işler yapılmak şartı ile belirli malların ve hakların bir amaca yönelik olarak bağışlamaktadır. Bu kişiler tarafından bağışlanan mal ve paraların idaresinin yapıldığı yer için kullanılan terimdir.

Vakıf Şerhi
Taşınmaz malların vakıflarla olan bağlantısını ve ilgisini belirtmek tapu kütük sayfasında yazılan belirtmelerdir.

Vakıf Taviz Bedeli
Vakıf mallarının mülke dönüşümünün ardından tasarruf eden kişiye devredilmesi için öngörülen bedel belirlenmektedir. Belirlenen bu bedele vakıf taviz bedeli denmektedir. Taviz bedelinin miktarı günümüzde taşınmazın sahip olduğu değerin yarısıdır.

Vaziyet Planı
Yapıların inşaat alanında yer alacak tüm öğelerin gösterildiği ve detaylandırıldığı ölçeklerin planına verilen isimdir. Vaziyet planı, yapılacak projenin mimarı tarafından çizilir ve yerleşim yerlerini ayrıntılı göstermeye yarar.

Vefa Hakkı
Bir malın satılmasının ardından tapu işlemlerinde kayıt altına alınarak malı satan kişinin sattığı malı tekrar geri alma hakkı için kullanılan terimdir. Vefa hakkı tapu kütüğünde açıklanır ve genel olarak 10 yıl gibi bir süreyi ifade eder.

Vekâlet
Kişinin herhangi bir kamu işi için kendi yetkilerini noter huzurunda bir başka  kişiye devretme işlemidir.

Veraset Belgesi
Vefat durumlarında kişiden kalan mirasın mirasçılara geçişi için Tapu Sicil Müdürlüğü aracılığıyla taranan, sulh hukuk mahkemesinden alınan ve mirasçıların kimler olduğunu gösteren hasımsız belgeye verilen isimdir.

Veraset Beyannamesi
Vefat durumlarında kişinin kalan mallarının mirasçılar tarafından kabul edilmesinin ardından mirasçıların devlete ödemek zorunda olduğu vergiye verilen isimdir. Ödenecek olan vergi miktarı  her yıl değişmektedir.

Veraset İlamı
Vefat durumunda kişiden kalan mirasın mirasçılara hangi oranlarda kaldığını gösteren, mahkemeden alınmış belgeye verilen isimdir.

Villa
Genellikle şehir dışında ya da sahil beldelerinde doğaya yakın yerlere yapılan iki veya üç katlı, bahçeli konutlara verilen isimdir.

Listeleri Karşılaştır

Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

Gönder
Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
close-link

We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

Send
By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
close-link

Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

Gönder
Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
close-link