Arama sonuçlarınız

Emlaksat Emlak Terimleri Sözlüğü

Emlaksat emlak terimleri sözlüğümüzde gayrimenkul ile ilgili alım, satım, kiralama ve hukuki işlemlerinde kullanılan tüm terimlerin anlamını bulabilirsiniz

Harfler | # A B Ç C D E F G H İ K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z
Aradığınız harfin sonuçları şu şekilde:
Zabıt Defteri
Kadastrosu henüz yapılmamış taşınmaz malların kaydedildiği ve bu taşınmazların üzerinde kurulacak hakların takip edildiği deftere verilen isimdir. Kadastro işlemi gören yerlerde bu defterin yerini tapu kütükleri almaktadır.

Zaman Aşımı
Herhangi bir hakkın kazanılması ya da kaybedilmesi için gereken hukuk kuralları çerçevesinde öngörülen süre, süre aşımıdır.

Zayî
Taşınmazlara ait olan belgelerin yok olması veya kaybolması anlamına gelen terimdir. Tapu belgesinin kaybolması durumunda belgenin zayiinde çıkarılması mümkündür.

Zemin
Toprak seviyesinde bulunan, taban, yer ve döşemeye verilen isimdir.

Zemin Etüdü Raporu
Üzerinde taşınmaz yapılacak her parsel için zemin gerilmelerini ve zemin mekaniğini inceleyen, ilgili bölgenin jeolojik ve jeofizik raporları öncülüğünde zeminin cinsini ve zemin grubunu inceleyen, jeofizik ve jeoloji mühendisleri tarafından hazırlanan rapora verilen isimdir.

Zemin Kat
Binaların zemin seviyesinde bulunan, düz girişe sahip olan dairelere verilen isimdir.

Zilyetlik
Herhangi bir mal üzerinde hâkimiyet kurma işlemine verilen isimdir. Herhangi bir malı elinde bulundurup onun kullanılması zilyetliğin örnekleridir.

Zirai İpotek
Tarım kredi kooperatifleri ya da ilgili bankalar üzerinden alınan kredilerde çiftçilerin kredilerine teminat olarak gösterdiği taşınmaz malın üzerine hazırlanan ipotek işlemidir.

Zorunlu Deprem Sigortası
Konutları ilgilendiren zorunlu deprem sigortası, olası bir depremin konuta verebileceği zararları karşılamak adına maddi teminatın sağlanmasına yarayan sigorta türüdür.

Listeleri Karşılaştır

Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

Gönder
Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
close-link

We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

Send
By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
close-link

Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

Gönder
Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
close-link