Arama sonuçlarınız

Emlaksat Emlak Terimleri Sözlüğü

Emlaksat emlak terimleri sözlüğümüzde gayrimenkul ile ilgili alım, satım, kiralama ve hukuki işlemlerinde kullanılan tüm terimlerin anlamını bulabilirsiniz

Harfler | # A B Ç C D E F G H İ K L M N O Ö P R S Ş T Ü U V Y Z
Aradığınız harfin sonuçları şu şekilde:
Yalı
Genel olarak iki ya da üç katlı olan deniz kıyısına inşa edilen yapılara verilen isimdir.

Yapı Kullanımı İzin Belgesi
Yapıların tamamlanmasının ardından, yapıda bulunan tüm bağımsız bölümlerin amacına uygun bir şekilde inşa edilip edilmediğini tespit etmek amacıyla valilik ya da belediye tarafından verilen rapor niteliğindeki belgeye için kullanılan isimdir.

Yapı Ruhsatı
Bir yapı inşa edilmek istenildiğinde inşaat projesine başlamak için alınması gereken ilk belgeye yapı ruhsatı denir.

Yapı Yaklaşma Sınırı
İnşaat planı üzerindeki yapının yanındaki komşu parsellere en fazla ne kadar yaklaşacağı belirlemek için kullanılan terimdir.

Yasal Kira Zam Oranı
Borçlar Kanunu kapsamında her yıl belirlenen bir oranda ev sahibinin arttırabileceği zam oranını betimlemek için kullanılan terimdir.

Yasal Mal Rejimi
Çiftlerin evlilikleri süresince edinilen malların nasıl idare edileceğini, harcamaların ne kadar yapılacağını ve olası bir ayrılık durumunda malların nasıl paylaştırılacağını resmileştiren kurallar bütününe verilen isimdir.

Yatay Mimarı
Yapıların inşaatlarının zemini üzerinde yatay olarak ilerleyen ve daha çok doğa ile iç içe olan yapıların mimari tarzına verilen isimdir.

Yazlık Ev
Genel olarak tatil beldelerinde ve şehirden uzak yerlerde bulunan daha çok yaz aylarında kullanılan evlere verilen isimdir.

Yerden Isıtmalı
Yapıların zeminlerinde bulunan borular sayesinde ev ısıtma işleminin zemin üzerinden gerçekleşmesini sağlayan sistemdir.

Yerleşim Yeri
Bireyin temel olarak sıklıkla yaşamsal ve sosyal faaliyetlerini gerçekleştirdiği, genel olarak ikamet ettiği alana verilen isimdir.

Yeşil Alan
Şehir planlamalarında üzerinde inşaat yapılması mümkün olmayan, daha çok topluma yönelik faaliyetlerin gerçekleşeceği yani park,  çocuk parkı, piknik alanı gibi yerlere verilen isimdir.

Yeşil Bina
Küresel ısınma nedeniyle doğaya, yeşil alana en az hasar verecek şekilde tasarlanan binalar için kullanılan terimdir.

Yetki Belgesi
Tapu işlemleri esnasında tüzel kişiler tarafından istenilen ve tüzel kişinin temsilcisinin kimler olduğunu belirten belgeye verilen isimdir.

Yıkma Ruhsatı
Bir arazi üzerinde bulunan yapının yıkılması için belediye tarafından verilen izin belgesidir.

Yıpranma Payı
Binalarda bulunan malların eskimesinden ve yıpranmasından dolayı malın değerinin düşmesini betimleyen terimdir.

Yola Terk İşlemi
Yapıların imar planlarının gerçekleştirilmesinin ardından taşınmaz mal sahiplerinin bedel alarak ya da bedelsiz bir şekilde taşınmaz malın tamamını ya da bir bölümünü yol, park, yeşil alan gibi nedenlerden dolayı kamu yararına bırakma işlemine verilen isimdir.

Yoldan İhdas
Arazilerin düzenlenmesinin ardından tescil dışı olan kadastro yollarının imar adalarına denk gelmesi ve yol sıfatını kaybetmesi olayı için kullanılan terimdir.

Yönetim Planı
Kat mülkiyetine sahip olan yapıların nasıl yönetileceğini, daire sahiplerinin hak ve sorumluluklarını, yönetime ait önemli noktaların ne olduğunu belirten ve bunları düzenleyen belgeye verilen isimdir.

Listeleri Karşılaştır

Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

Gönder
Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
close-link

We are at your service 7 days a week. Leave your information and we will call you.

Send
By approving this form, you are agreeing to read and accept our GPDR and Privacy Policy. You are safe, your information is never shared.
close-link

Haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz. Bilgilerinizi bırakın, sizi arayalım.

Gönder
Bu formu onaylayarak KVKK ve Gizlilik Politikamızı okumuş ve kabul etmiş oluyorsunuz. Güvendesiniz, bilgileriniz asla paylaşılmaz.
close-link